Akdeniz Koruma Derneği, Gökova Körfezi’nde Akdeniz keşiş fokunun (Monachus monachus), yaşadığı bir kıyı mağarasına tam zamanlı kamera sistemi kurdu. Enerjisini güneşten alan sistemle mağarayı kullanan Akdeniz foklarının davranışları izlenebiliyor. Böylece proje ekibi, yaşam alanına insan müdahalesi olmadan bu özel tür hakkında daha fazla bilgi edinebiliyor.

Akdeniz Koruma Derneği Proje Koordinatörü Ezgi Saydam, kamera sistemiyle mağarayı aynı anda bir yetişkin ve bir genç dişi bireyin kullandığını tespit ettiklerini söylüyor: “Bu görüntüleri, diğer kıyı mağaralarından edindiğimiz kamera görüntüleri ile karşılaştırarak birey tayini yapmaya başladık. Bunun sonuçları bize Gökova Körfezi’nde türün dağılımı ve davranışları hakkında daha fazla bilgi verecek”.

Akdeniz Foklarına Evden Takip 1

Saydam, kamera sisteminin fotokapan kameralara kıyasla çeşitli avantajlar sağladığını da belirtiyor: “Elde edilen görüntü kalitesinin yüksek olması, görüntü kayıtlarının alınması ve batarya değişimi için mağaraya belli aralıklarla girme ihtiyacını tamamen ortadan kaldırması bizim için avantaj. Ayrıca görüntülerin fotokapan kameradan alınması için kara ve deniz ulaşımının gerekmemesi ve böylece karbon salımının da azalması önemli bir etken. Covid-19 önlemleri kapsamında izleme çalışmalarımızı asgari düzeye indirdik. Böyle bir dönemde izleme çalışmalarımızı evden devam ettirebilmemiz de bu sistemin sağladığı avantajlardan. Bu nedenle türün yaşadığını bildiğimiz çalışma alanlarımızdaki tüm mağaralarda zamanla bu sisteme geçmeyi hedefliyoruz.”

Akdeniz keşiş foku, Dünya Doğayı Koruma Birliği’nin (IUCN) yayınladığı Kırmızı Liste’ye göre nesli tehlike altındaki deniz memelilerinden. Balıkçılıkta kullanılan av araçlarına kazara yakalanma, habitat tahribatı, kirlilik, aşırı ve yasa dışı avlanma, yaşam alanlarına müdahale nedenlerinin bir sonucu olarak denizel biyoçeşitliliğin azalması bu hassas tür için tehdit nedeni. Akdeniz Koruma Derneği, “Tehdit Altındaki Coğrafyalar Programı” ile Akdeniz fokunun yaşam alanlarından olan Gökova Körfezi’nden Antalya Beş Adalar’a kadar olan 500 kilometrelik kıyı şeridinde ve İzmir Foça’da türe yönelik izleme ve koruma çalışmaları yürütüyor.