Termik santrallerle başı dertte olan Çanakkale’den müjdeli haber geldi. Yenice ilçesi, Çırpılar ve Kovancı köyü mevkiinde yapılması planlanan "Çırpılar Kömürlü Termik Santralı"nın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı iptal edildi.

TEMA Vakfı ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin beş yıldır mücadele ettiği proje, kapya biberleriyle ünlü Agonya Ovası’nın doğasını tehdit ediyordu. ÇED süreçlerinde halkın kararının yok hükmünde olduğunu, bazı kamu birimlerinin İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantılarında projenin sağlık, sosyal, çevresel etkileri konusunda bilimsel verilere, raporlara dayanmadan görüş verildiğini belirten Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği “bakanlığın temyiz yoluna gitmesi durumunda biz de mücadeleye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

“Ülkede enerji ihtiyacı olduğu gerekçesi ile ortaya atılan termik ve nükleer gibi bu yıkım projelerinden bir an önce vazgeçilmelidir” çağrısında bulunan ekoloji örgütü, “Termik santralların çevre ve insan sağlığı üzerinde yaptığı yıkıcı etkiler bilimsel raporlarla kanıtlanmıştır. İklim krizinin daha da derinleşmesine yol açtığı bilinmektedir. Buna rağmen sermayenin kar hırsı için ekolojik yıkım getiren bu kömürlü termik santralların yapımında ısrar edilmesi kabul edilemez bir durumdur” dedi.