Türkiye’de her yıl ortalama 2-3 bin arası orman yangını çıkıyor. Bu yangınlar 7-8 bin hektar yani yaklaşık 11 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanlık alana zarar veriyor. Geçtiğimiz yıl çıkan yangınlarsa, iklim kriziyle birlikte geleceğin resmini çizdi aslında. Sadece 28 Temmuz-12 Ağustos döneminde 54 ilde 250’den fazla orman yangını çıktı ve yaklaşık 150 bin hektarlık bir alan zarar gördü. Sadece Türkiye de değil, iklim değişikliğinin de etkisiyle sayısı, şiddeti ve ölçeği artan orman yangınları tüm Akdeniz ülkelerinde eş zamanlı şekilde yaşandı.

Ormanları yanmadan korumak, yangın sırasında mücadele ve yangın sonra rehabilitasyon kısımları oldukça önemli. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) ve Garanti BBVA, ormanlar için hayati bir adım attı. Garanti BBVA, derneğin Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı’nın beşinci döneminin destekçisi oldu.

Bu dönemde, sebepleri ve sonuçlarıyla orman yangınlarına odaklanılacak. Amaç, ormanlar yanmadan yapılacakları belirlemek ve olası yangınlara karşı hazırlıklı olmak. Bu kapsamda, yangın öncesinde, sırasında ve sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirici çalışmalarla ilgili yerel sivil toplum tarafından geliştirilecek projelere finansal ve teknik destek sağlanacak. Programdan uygunluk kriterlerini sağlayan, proje geliştirme ve yürütme kapasitesine sahip yerel dernek, vakıf, kooperatif ve köy muhtarlıkları gibi tüzel kişilikler yararlanabilecek. Türkiye’nin orman yangınlarına maruz kalan her bölgesinden başvuru yapılabilecek projelerin 6 aydan kısa, 24 aydan uzun olmaması gerek. Proje başına verilecek destek 50.000 ila 500.000 TL arasında. Verilecek desteğe ek olarak proje sahibi ya da ortağı tarafından projenin toplam bütçesinin en az yüzde10’u oranında eş katkı sağlanması gerek. Eş katkı, projeyle ilgili genel idari giderler, personel ücreti, kiralama, malzeme, vb. uygun maliyetler olmak kaydıyla ayni ya da nakdi olabilecek. Destek programı için başvurular 1 Haziran 2022-31 Aralık 2023 arasında trcanidestek@wwf.org.tr adresine elektronik postayla gönderilebilecek.

Projeler üç başlık altındaki faaliyetleri içerebilecek:

-Yangın öncesi süreçte önleyici çalışmalar ve hazırlıklar,

-Yangın sırasında söndürme çalışmalarına ve afet yönetimine etkin katılım ile yangın sonrası doğal/ekolojik kayıpların restorasyonu,

-Sosyoekonomik kayıpların iyileştirilmesi.

Yanmadan Korumak 1

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere, Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ ve WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli.

“Artık tartışmak değil, aksiyon alma zamanı”

Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı’nın tanıtımında konuşan Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, iklim krizinin geldiği boyuta dikkat çekerek bir an önce harekete geçme çağrısında bulundu: “İklim krizi giderek üstesinden gelemeyeceğimiz bir noktaya doğru evriliyor. Dolayısıyla artık zaman sürdürülebilirlik adına konuşmak, tartışmak değil, aksiyon alma zamanı. Biz, Garanti BBVA olarak 16 yıldan uzun süredir işin “eylem” tarafındayız. Ancak asıl önemli olan yanan ormanların arkasından yapılacak kampanyalar değil, ormanlarımız yanmadan yapılacaklar. Bu nedenle doğal servetimiz ormanlarımızı korumak için 30 yıllık yol arkadaşımız WWF Türkiye’yle yan yana gelerek “Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı”nı başlatıyoruz. Denizlerimizin, ormanlarımızın, geleceğimizin korunması için gereken her yerde olmaya, sürdürülebilir bir dünya için sorumluluk üstlenmeye devam edeceğiz.”

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Karadere de geçen yıl yaşanan yangınları hatırlatarak birliktelik ve işbirliği çağrısı yaptı: “Geçen yılki gibi doğamıza ve insanımıza büyük darbe vuran yıkıcı orman yangınlarının gerçekleşme riskini azaltmak ve olası yangınlara karşı daha hazırlıklı olmak ve muhtemel yaraları sarmak için başlattığımız bu destek programıyla amacımız yerel sivil potansiyeli harekete geçirerek, geçen yılki büyük yangınlardan sonra ulusal paydaşların katılımı ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ulusal çalıştayda kabul edilen eylem planına katkı sağlamak.”


Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı’yla ilgili ayrıntılı bilgi için: www.turkiyenincani.org

Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı V. Dönem Başvuru Kılavuzu’nu buradan indirebilirsiniz.