Zeytinyağı ve kültürü bu topraklarda kuşaklar boyu yaşasın diye doğa ve kültür mirası anıt zeytin ağaçlarını koruma projesi yürüten Komili, kültürel miras fuarı Heritage İstanbul’a katıldı. Bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Heritage İstanbul’un doğal miras sponsoru olan Türkiye’nin 144 yıllık zeytinyağı markası Komili, fuara “Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye…” paneli ve Heritage Talks “Zeytinyağı & Sürdürülebilirlik” sohbetiyle katıldı.

“Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye…” panelinde Komili’nin Anadolu’da zeytinyağı ve kültürünün izini sürdüğü projeleri, anıt zeytin ağaçlarını koruma sosyal sorumluluk projesi, çeşitli bilimsel çalışmalar ve yemek kültürü ele alındı. Panel, Bunge Gıda Türkiye Genel Müdürü Turgut Yeğenağa, Anadolu Kuvaterner Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çetin Şenkul ve Araştırmacı Yazar-Şef Ömür Akkor katılımı ile Bunge Pazarlama & Ticari Pazarlama Lideri Dr. Pınar Nokay moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Komili Heritage İstanbul’daydı: Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye... 1

Bunge Gıda Türkiye Ülke Lideri Turgut Yeğenağa, Türkiye’nin adı zeytinyağıyla anılan lider markası olarak kültürel miras bilincinin artması ve korunmasına katkı sağlayan Heritage İstanbul’da doğal miras sponsoru olarak ikinci kez yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

“Değeri, anlamı, kıymeti tartışılmaz ölmez ağacın ve onun eşsiz mucizesi zeytinyağı ile anıt ağaçlarımızın bu toprakların doğa ve kültür mirası olduğuna inanıyoruz. Kültürel, sosyal ve doğal değerleri ile zeytinyağı ve kültürünün Anadolu için ne kadar kıymetli olduğu ve bunun dünyaca bilinmesi gerektiği düşüncesiyle pek çok projeye imza atıyoruz” diyen Yeğenağa, bu durumun çalışmalarını nasıl şekillendirdiğini de anlattı: “Hiçbir ticari beklenti içerisinde olmadan 2018’den beri süren Anıt Ağaç sosyal sorumluluk projemizden, bugüne kadar yayınladığımız 12 kitabımıza ve yayınlanacak daha nice eserlerimize; her yıl düzenlediğimiz Geleneksel Komili Zeytin Hasat etkinliklerimizden Ayvalık’ta kuruluş çalışmalarına EBRD katkıları ile başladığımız Komili Zeytin ve Zeytinyağı Enstitüsü’ne her yaptığımız projeyi ve çalışmayı aynı adanmışlık ile kitlendiğimiz hedefimiz doğrultusunda bu kültür kuşaklar boyu yaşasın diye, çocuklarımız o kadim ağaçların gövdesinde oynasın, o ağaçların zeytinyağından faydalansın diye hayata geçiriyoruz.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak ile Bunge Zeytinyağı Orijinasyon Müdürü & Tadım Uzmanı Mehmet Cavlı’nın Heritage Talks’taki “Zeytinyağı & Sürdürülebilirlik” konulu sohbeti de ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü.