Klasik müzik konserlerinden yerli projelere, hikâye ve şiir dinletilerinden, masal tiyatrosuna, tiyatro okumalarından sanal sergilere uzanan pek çok etkinliğin yer aldığı İş Sanat’ın 21. sezonu 5 Kasım’da başladı. İş Sanat, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında, İş Kuleleri Salonu’nda seyircisiz gerçekleşecek kayıtların tamamını sosyal medya hesapları üzerinden ücretsiz yayınlayacak.

İş Sanat’tan 21. Sezona “Dijital Merhaba” 1

“Sanatla moral bulduk”

İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, salgınla yaşamanın zorluklarına sanatla moral bulduklarını söyledi: “Sürecin beraberinde getirdiği tedbir ve zorunluluklar başta sanat emekçileri olmak üzere sanatçısından izleyicisine herkesi etkiledi. İş Sanat olarak, 11 Mart’taki Richard Bona-Alfredo Rodriguez konserinin ardından pandemi nedeniyle konser salonunu, sanat galerileri ve müzelerimizi sanatseverlere kapatma kararı aldık. Hızlı bir inisiyatif ile 18 Mart gününden itibaren etkinliklerimizi sosyal medya hesaplarımıza taşıdık. Türkiye’den ve dünyadan sanatçılarla işbirliğine giderek ‘Evde Sanat Zamanı’ başlığı ile mayıs sonuna kadar devam eden bir yayın modeline geçtik. 75 günde, hazırladığımız 400’ü aşkın içeriği dijital platformlar üzerinden sunduk. Gördüğümüz ilgi pandeminin sıkıntıları içerisinde en büyük sevincimiz oldu. Ülkemizin dört bir köşesinden sanatseverlerle buluştuk, hep birlikte sanatla moral bulduk. Yeni sezonumuzda dönemin beraberinde getirdiği zorluklarla mücadelede dayanışmanın önemini dikkate alarak ülkemizin sanatçılarından oluşan bir program yapmayı tercih ettik.”

Evde Sanat Zamanı

İş Sanat, klasik müzikten caz konserlerine, edebiyat etkinliklerinden çocuk etkinliklerine uzanan programı kapsamında konser ve dinletiler 20.30’da, çocuk etkinlikleri ise 15.00’te yayında olacak.

Hakan Şensoy’un yönetimindeki Milli Reasürans Oda Orkestrası konseri İş Sanat ve Milli Reasürans işbirliğinde 12 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek. Topluluk, İş Sanat’ın 21. sezonuna, gerçekleştireceği 5 konserle konuk olacak.

Parlayan Yıldızlar serisinden tanınına genç çellist Poyraz Baltacıgil, 16 Kasım Pazartesi akşamı piyanist Barış Büyükyıldırım’ın eşliğinde bir resital verecek. Sezon boyunca Iraz Yıldız, Demirhan Gökbudak, Ferhat Can Büyük gibi genç sanatçılar bu seride yer alacaklar.

İş Sanat’tan 21. Sezona “Dijital Merhaba” 2

Türk Halk ve Türk Sanat Müziği’nin seçkin örnekleri de bu sezonun programında. Türk Halk Müziği’nin yeni nesil sanatçılarından Coşkun Karademir ve pop müziğin yeni sesi Buray, İş Sanat’a özel hazırladıkları bir konser ile kasım ayının konukları. Konser, 20 Kasım Cuma günü yayımlanacak.

Caz sahnesinin başarılı isimleri de bu sezon dinleyicilerle buluşacak. Ozan Musluoğlu’nun son projesi “Genedos”, sezonun ilk caz konseri olarak programdaki yerini aldı. Piyano ve vokalde Eylül Ergül, davul ve vokalde Çağla Karaali, saksafon ve flütte Serdar Barçın, kontrbasta ise Ozan Musluoğlu’nun yer aldığı “Genedos” caz projesi, ana akım cazdan modern parçalara uzanan zengin bir repertuara sahip. Konser, 24 Kasım Salı günü İş Sanat’ın sosyal medya hesaplarından izlenebilecek.

Melihat Gülses, Derya ve Dilek Türkan, Zeynep Halvaşi gibi geleneksel Türk Halk ve Türk Sanat Müziği’nin başarılı isimleri, hazırlayacakları özel projeler ile İş Sanat sosyal medya hesaplarından sezon boyunca izlenebilecek.

Şiir ve hikâye dinletileri devam ediyor

İş Sanat’ın gelenekselleşmiş şiir ve hikâye dinletileri de dijital platformlar üzerinden devam edecek. Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı Türk edebiyatının usta kalemlerinin eserlerinin yer aldığı dinleti serisi Sait Faik Abasıyanık hikâyeleri ile 9 Kasım Pazartesi akşamı İş Sanat sosyal medya hesaplarında başlayacak. Şiir ve hikâye dinletileri Nâzım Hikmet, Gülten Akın, Attila İlhan gibi isimlerle devam edecek. Ünlü eserler Okuma Tiyatrosu’nda ses bulacak.

İş Sanat’ın ilk kez geçtiğimiz mayıs ayında çevrim içi düzenlediği Edebiyat Günleri’nde, William Shakespeare’in “Hırçın Kız” eserinden bir bölümü Esra Bezen Bilgin ve Serhat Tutumluer’in sesinden dinleme fırsatı bulduğumuz Okuma Tiyatrosu, yeni eserler ve oyuncularla birlikte 21. sezonda. W. Shakespeare’in ünlü eseri “Romeo ve Juliet” ile başlayacak Okuma Tiyatrosu, “12. Gece”, “Othello” ve A. Çehov’un “Üç Kızkardeş” eserlerinden okunacak bölümler ile sezon boyu devam edecek.

İş Sanat’tan 21. Sezona “Dijital Merhaba” 3

Yeni yıl konseri Murat Karahan’dan

İş Sanat’ın gelenekselleşen yeni yıl konserlerinin bu yılki konuğu ünlü tenor Murat Karahan ile orkestra şefi Erol Erdinç yönetimindeki Limak Filarmoni Orkestrası olacak.

Çocuklara eğlenceli masallar

Çocuklar masalların büyülü dünyasını İş Sanat ile yeniden keşfedecek. “İş Sanat Masal Tiyatrosu”, Lerzan Pamir’in yönetmenliğinde oyuncular Aslı Tandoğan, Anıl Altınöz ve Mert Aydın’ın canlandıracağı “Kırmızı Başlıklı Kız”, “Prenses ve Bezelye Tanesi”, “Hansel ve Gretel”, “Çizmeli Kedi” ve “Karlar Kraliçesi” gibi klasik dünya masalları, 21. sezon boyunca çocuklarla birlikte olacak.

İş Sanat etkinliklerini takip etmek ve ayrıntılı bilgi için:

www.issanat.com.tr

https://www.youtube.com/user/issanatsm/ 

https://play.spotify.com/user/issanat

https://www.facebook.com/issanat/ https://twitter.com/issanat

https://www.instagram.com/issanat