Bu yıl yedincisi düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde (BIFED) ödüller sahiplerini buldu. 75 ülkeden başvuran 500’ü aşkın belgesel arasından 15'inin finale kaldığı festivalde, Fethi Kayaalp Büyük Ödülü'nü yönetmenliğini Katharina Weingartner’ın yaptığı Avusturya - Almanya ortak yapımı “The Fever (Ateş)” filmi aldı. İkinciliği İsviçre yapımı “Passion - Between Revolt and Resignation (Tutku - İsyan ve Teslimiyet Arasında)” filmi kazanırken, üçüncülük Fransız yapımı “Green Blood (Yeşil Kan)”ın oldu.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi yayınlanan ödül töreninde konuşan Festival ve Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, festivalle gurur duyduklarını belirtti: “Yedinci festivalimizi deprem, pandemi, korkunç orman yangınları, kıyımları ve yalnızca son otuz yılda güzel mavi gezegenimizin 4 buçuk milyar yılda ürettiği kadar karbondioksit ürettiğimiz bilgisiyle kapatıyoruz. Hüzünlü ama somut bilgiler böyle. Bütün bir yıl hazırlandığımız festival haftası geride kaldı. BIFED’deki belgeselleri gösterdiğimiz platform ve Youtube kanalımızdaki 39 belgesele yaklaşık 11 bin kişi ilgi gösterdi. Bu sayı daha da artacaktır. Bu bizler için büyük gurur.”

BIFED Sona Ererken 1

Ethem Özgüven, Petra Holzer ve Hakan Can Yılmaz.

Festival Yönetmeni Petra Holzer de festivalin salgın döneminde düzenlenmesinin hem zorlayıcı hem de çok özel olduğunu dile getirdi: “BIFED 2020 sona eriyor. Bu, hepimiz için yepyeni ve zorlayıcı bir deneyimdi. Bir yandan, izleyicilerimizle doğrudan etkileşim kuramıyorduk. Bu önceki BIFED yıllarının en özel deneyimlerinden biriydi. Öte yandan da birçok yönetmenimizle çevrimiçi olanaklarla tanışma ve bu videoları sizlerle paylaşma şansımız oldu. Çok önemli konular hakkında konuştuk ve bu konuşmaları sizinle canlı olarak paylaştık. Programların videolarını Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.”

Türkiye'nin tek ekolojik temalı belgesel festivalinde yayınlanan Türkiye Panorama belgesellerini www.bifed.org adresinden kasım ayı sonuna dek ücretsiz izleyebilirsiniz. Festivalde ödül alan filmlere birlikte bakalım…

BÜYÜK ÖDÜL İLAÇ ENDÜSTRİSİNE CİDDİ ELEŞTİRİ GETİREN ‘THE FEVER’IN

Festival jürisi, dünyadaki diğer bütün hastalıkların ve savaşların toplamından daha fazla insanın ölümüne sebep olan ‘sıtma’ üzerine hazırlanan ve ilaç endüstrisine dair ciddi eleştiriler getiren “The Fever (Ateş)” belgeselinin seçilme nedenini, “Bu film çeşitli baskı, sömürge ve ekonomik şiddet seviyelerinde zincirleri kırma girişimlerini göstermeyi amaçlıyor. Batılı, kapitalist ve çok uluslu tıp şirketlerinin karşısında; farklı tıbbi tekniklerle insanların ve kadınların güçlendirilmesini ve bu alternatif yöntemlerin sağlık kaynakları, bilim ve toprak egemenliğinin özerkliği için nasıl bir anahtar olduğuna ışık tutuyor” olarak açıkladı.

BIFED Sona Ererken 2

KAPİTALİZMİN ACI TADINI HİSSETTİREN ‘PASSION’ İKİNCİ

Uluslararası Yarışma kategorisinde ikincilik ödülünü kazanan Christian Labhart’ın İsviçre yapımı “Tutku - İsyan ve Teslimiyet Arasında (Passion - Between Revolt and Resignation)” belgeselini jüri, “Konuya iddialı ama yine de ılımlı bir yaklaşımla bakan yönetmen, 20. ve 21. yüzyılda modern dünyanın karmaşık tarihi, felsefi, ekolojik ve politik boyutlarını ustaca birleştiriyor. Bütün bunlar, çağdaş Avrupa sinematografisinin bu şaheserini izleyen hepimiz; acımasız kapitalizmin ağır ve kaçınılmaz gerçekliğinin yarattığı acı tadı hissediyoruz” açıklamasıyla duyurdu.

BIFED Sona Ererken 3

GAZETECİLER İÇİN NEFES KESEN BİR YAPIM ‘GREEN BLOOD’

Festival jürilerinden biri olan ve İskoçya’dan canlı yayına bağlanan Rachel Caplan, “Jüri, bu filmi dünya çapındaki çevre gazetecilerinin hayati önem taşıyan çalışmalarını ve karşılaştıkları ciddi tehditleri, bazen kendi hayatlarıyla ödeyerek sergileyişini takdir ediyor. Bu film, bu gazetecilerin başladığı işi bitirmek ve madencilik sektörünün dehşetini gün ışığına çıkarmak için önemli bir medya işbirliğidir. Bu cesur araştırma çalışması için jüri, BIFED 2020 3’üncülük ödülünü Arthur Bouvart, Jules Giraudat ve Alexis Marant’ın ‘Green Blood (Yeşil Kan)’ filmine veriyor” açıklamasını yaparak üçüncülüğün Fransa’ya gittiğini belirtti.

BIFED Sona Ererken 4