Doğanın ve insanlığın sorunlarını kendi üsluplarınca anlatan filmlerin buluştuğu Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) kapsamında düzenlenecek etkinliklerin takvimi açıklandı. Yönetmenlerle çevrimiçi soru-cevaplar ve panellerin programı şöyle:

-5 Kasım Perşembe 18:00: Serkan Ocak kolaylaştırıcılığında “Türkiye’de Çevre Haberi Yapmak”

-5 Kasım Perşembe 20:00: Ümit Hamlacıbaşı kolaylaştırıcılığında “Anadolu’nun Kaybolan Üzümleri ve Yerel Hafıza”

-6 Kasım Cuma 15:00: Özlem Teke kolaylaştırıcılığında “Küçülme Perspektifinde Sürdürülebilirlik ve Turizm”

-7 Kasım Cumartesi 18:00: Avukat Berrin Demir kolaylaştırıcılığında “Yerin Derinliklerinden Geldiler: Katliamdan Direnişe Soma”

Yerel, Yavaş Ve Küçük 1

2-8 Kasım tarihleri arasında bifedonline.org adresinden çevrimiçi ve ücretsiz yayınlanan festivalde, toplam üç kategoride 39 belgesel izleyicilerle buluşuyor. Türkiye Panoraması’ndaki 11 belgesel kişi sınırlandırması olmadan izlenebilirken, Ana Yarışma ve Panorama kuşağındaki 28 belgeselde, telif hakları ve yönetmen talebi sebebiyle, film başına 250 kişi sınırlandırması bulunuyor. BIFED’in kazananıysa 7 Kasım Cumartesi akşamı canlı yayında duyurulacak.

Bu yıl yedinci yaşını kutlayan festival adalıların ve sanatseverlerin dayanışmasıyla düzenleniyor. Festival Yönetmeni Petra Holzer bu dayanışmanın önemine dikkat çekiyor: “Dayanışmaya her zaman olduğu kadar ihtiyacımız var. Ümit veren öykülere de. Bu festivali de önemli bir dayanışmanın sonucunda bir araya getirebiliyoruz. Yerel yönetim ve tüm ada halkı el ele gerçekleştiriyoruz.”

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi ve filmler için burayı tıklayın.

Yerel, Yavaş Ve Küçük 2