Magma’da bir Şaman duasını sıkça tekrarlıyoruz, okurlarımızla birlikte sosyal medyada bu cümleyi çoğaltıyoruz: Bilmek isteyen yola çıkar! Altı yılı geride bıraktık; sürekli yola çıkan bir dergi ve onun okuru için ne güzel bir duygu bilmek istemek, öyle hissetmek, öyle yaşamak, dünyaya öyle bakmak. 

“Magma Yolda” ismini verdiğimiz özel sayımızı bizi harekete geçiren o eşsiz duyguyla hazırladık. Bu sayı kıtalar, iklimler ve zamanlar kavşağı Anadolu’nun eşsiz coğrafyasında geçiyor. Öyle bir coğrafya ki, insanlık tarihinin birçok dönüm noktası burada yaşandı, sayısız keşif burada gerçekleşti. Dünyanın en özel doğa alanlarından bazıları bu topraklarda hayat buluyor. Yaşadığımız efsaneler ülkesini anlatan nice seyahatnameler, kült kitaplar ve öyküler yazıldı. Dünyada coğrafyanın atası bilinen Amasyalı Strabon yazdı, Manisalı Pausanias yazdı, İstanbullu Evliya Çelebi yazdı.

Yüzyıllardır dört bir yanında nice öyküsü yazılan bu topraklarda biz de eskiyle yeninin, geçmişle bugünün, doğayla tarihin birbirine bağlandığı yaşam yollarında gezindik. Bazen geçtiğimiz yolun kendisi gizemliydi, bazen ulaştığımız yer… Şehrin kalabalığından uzaklaştık, gittikçe büyüyen yeşile doğru yol aldık, doğanın sesini dinleyeceğimiz yerlerde dinlendik. İşte bu hareket hayatımızın dinamiği. Her gün kısa ya da uzun yolculuklara çıkıyoruz; devasa kentlerden, küçük köylerden, dağ başlarından, deniz kıyılarından geçiyoruz. Yollar değişiyor, yerler geçiliyor, gökyüzü renkten renge dönüyor. Yaşamın şaşaası bu hareketin özünden kaynaklanıyor.

Magma Yolda, yaşamın kaynaklarına giden yolculuklara davet ediyor okurlarını.

Volvo'nun katkılarıyla hazırlanan Magma Yolda'yı Turkcell Dergilik üzerinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Daha fazlası için @volvocartr Instagram hesabını takip edebilirsiniz.