Üstteki fotoğrafta gördüğünüz kemik, bir dinozorda tespit edilmiş kötü huylu tümörün belgelenen ilk örneği. Alt bacaktan bir kemik olan kısmi fibula, yaklaşık 76 milyon yıl önce Kanada'nın Güney Alberta eyaletinde yaşayan, boynuzlu, bitki yiyen bir Centrosaurus’a ait.

Paleontologlar, başlangıçta kemiğin garip şeklinin iyileşmemiş bir kırık nedeniyle böyle göründüğünü düşündü. Ancak The Lancet Oncology'de yayımlanan çalışmaya göre, bilim insanları, fosilin iç yapısını hasta bir insandan alınan kemik tümörüyle karşılaştırdı ve şu sonuca ulaştı: Dinozor, kemik kanserinden  (osteosarkomdan) mustaripti.

Bacaktaki uzun kemiklerde olgunlaşmamış kemik dokusu tümörlerine neden olan bu hastalık, fosil kalıntılarda rastlanan ilk kanser değil. Bilim insanları geçmiş yıllarda, Tyrannosaurus rex fosillerinde iyi huylu tümörlerin yanı sıra 240 milyon yıllık bir kaplumbağa fosilinde de kemik kanseri tespit etmişti. Ancak yeni araştırmanın hücresel düzeyde bir dinozor kanseri tanısını doğrulayan ilk çalışma olduğu vurgulanıyor. Bu çalışmanın hastalıkların evrimsel kökenleri hakkında yeni anlayışlara yol açtığını söyleyen araştırmacılar, modern görüntüleme ve teşhis tekniklerinin alışılmadık fosil formları teşhisinde etkili olduğunun altını çiziyor.

Aralarında paleontolog, patolog, cerrah ve radyologların bulunan bilim insanları, fosili, yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografiyle taradı; hücrelerin yapısını değerlendirmek için ince kesitleri mikroskop altında inceledi. Çalışmalarda, tümörün hayvanı bir süredir rahatsız edecek kadar ilerlediği tespit edildi. Hastalığın, insandaki gibi tedavi edilmeden bırakılırsa ölümcül düzeye ulaşacağı da belirtiliyor. Bununla birlikte, fosil birçok başka Centrosaurus örneğinin bulunduğu bir kemik yatağında bulundu. Araştırmacılar, bu nedenle dinozorun kanserden değil de sürüsüyle birlikte bir selde öldüğünü düşünüyor.

Kaynak