Geçmişte Arap Yarımadası’nın iç kısımlarına hâkim olan çöller, kalıcı tatlı su göllerine ve nehirlerin geçtiği geniş ovalara dönüştü. Fosil kayıtlarının da gösterdiği gibi, insan ve hayvan popülasyonları bu dönemlerde iç kısımlara dağıldı. Sci-News’te yayınlanan araştırmada, batı Nefud Çölü’ndeki Alatar antik tatlı su bölgesinde toplamda 376 fosilleşmiş ayak izi kaydedildi. Max Planck Enstitüsü’nden Dr. Mathew Stewart, bulguların potansiyelini hemen fark ettiklerini söylüyor: “Ayak izleri, bizlere zamanın içinde anlık görüntüler sağlayan benzersiz fosil kanıt şekilleridir. Birkaç saati ya da günü temsil ederler; bu, diğer kayıtlardan alamadığımız bir sonuç.”

Ayak izlerinin boyutlarının Homo sapiens’inkilerle eşleştiğini belirten araştırmacılar, “Homo sapiens’in yaklaşık 120.000 yıl önce Arabistan’a yayıldığını ve o sırada Levant’ta Homo neanderthalensis'in bulunmadığını göz önüne alarak Alatar’daki izlerin Homo sapiens’e ait olduğunu söyleyebiliriz’’ değerlendirmesinde bulunuyor.

İnsanın 120.000 Yıllık Ayak İzi 1

Görsel: Gilbert Price, Queensland Üniversitesi / Richard Clark-Wilson, Royal Holloway, Londra Üniversitesi

Antik gölün güneybatı kenarında birbirlerine bitişik dört insan izi bulan ekip, benzer yönelimleri ve uzaklıklarını inceleyerek izlerin, seyahat eden bireylere ait olduğunu söylüyor: “Uzun mesafeli yolculuklar sırasında yiyecek aramak adına bir durma noktası olarak hizmet etmiş olabilir, belki de kuraklığın gelişi ve azalan su kaynakları nedeniyle göl çevresinde toplandılar.

Londra Üniversitesi’nden Prof. Ian Candy’e göre araştırma, insanlığın Afrika’dan dünyaya nasıl yayıldığını anlamamız için çok önemli: “Bu bulgular, Kuzey Arabistan’a kadar uzanan son buzullar arası dönem boyunca Afrika’nın ötesindeki insan hareketliliğini gözler önüne seriyor. Bu bölgenin insan tarihi çalışmaları adına önemini vurgulayan bir araştırma, nispeten nemli koşulların olduğu bir zamana ve çok eski döneme tarihlendiği için çok ilgi çekici.”