Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) Kırmızı Listesi’ne göre kritik derecede tehlike altında olan dağ gorillerinin sayısı artmaya başladı. Bu artışın ana nedeni büyük maymunun yayılış gösterdiği iki alandan biri olan Virunga Masifi’ndeki doğa koruma çalışmaları... Ruanda, Uganda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin sınırında yer alan Virunga Masifi’nde 2010 yılında 480 dağ gorili vardı. Bu sayı bugün 604’e yükseldi. Gorillerin diğer yuvası Uganda’daki Bwindi Milli Parkı’nın en son yayımlanan rakamları ile bir araya geldiğinde, toplam sayı 1004’e çıkmış oluyor.

IUCN’in 2016 yılında Kırmızı Liste’de yaptığı güncelleme büyük maymun türleri için ciddi bir tehlikeye işaret ediyordu. Yapılan güncellemeye göre dünyadaki altı büyük maymun türünden dördünün nesli kritik derecede tehlike altındaydı. Bu son artış sayesinde dağ gorili, dünyada sayısı yükselen tek büyük maymun türü oldu.

Magma’ya açıklama yapan WWF Yaban Hayatı Programları Lideri Margaret Kinnaird “Dağ gorilleri için olağanüstü olan bu haber, sivil toplum kuruluşları, hükümet ve yerel toplulukların birlikte çalıştığı zaman yaban hayat için neler yapabileceğine işaret ediyor. Ancak karşılaşılan yüksek sayıdaki kapanlar ve küresel iklim değişikliği dahil, gorillerin karşı karşıya olduğu sayısız diğer tehditler, mücadeleyi kazanmamız için daha vakit olduğunu gösteriyor. Virunga Masifi’ni korumak için gorillerin yayılış gösterdiği üç ülke ile beraber ortaklarının, sadece bu yaratıkların korunması için değil ama aynı zamanda bu canlılarla birlikte yaşayan yerel halkın refahı için de birlikte çalışmaya devam etmesi gerekiyor ” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmanın sonuçları, devlet kurumları, korunan alan personeli, turizm operatörleri, turistler ve yerel toplulukların dağ gorillerini uzun vadede güvende tutmak ve tehlikelerden uzaklaştırmak için koruma çalışmalarına hiç durmadan devam etmeleri gerekliliğini ortaya çıkarıyor.