Kuşların göç mevsimi her yıl olduğu gibi bu yıl da şenlik gibi geçiyor. Kuş gözlemcileri pek çok yerde türleri fotoğraflarken güzel haberler Hatay’dan geldi. Kuş dedektifi Emin Yoğurtçuoğlu ve Soner Bekir, Mileyha Kuş Cenneti’nde Türkiye için yeni bir kuş türü buldu: Çöl kulaklı toygarı (Eremophila bilopha). Türkiye için 1. kaydı olan bu kuş türü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda kayıtlara geçti.

Türkiye’nin Yeni Kuşu: Çöl Kulaklı Toygarı 1

Küçük çöl toygarı (Ammomanes cinctura).

Yoğurtçuoğlu, Türkiye’de nadir görülen kayıtların da müjdesini verdi. Yine Mileyha Kuş Cenneti’nde küçük çöl toygarının (Ammomanes cinctura) dördüncü, ibibik toygarının (Alaemon alaudipes) altıncı kaydını yaptı. Yoğurtçuoğlu, geçen sene ilk kez kayıtlara geçen ama fotoğraflanamayan çöl çobanını da bu sene görüntüledi.

Türkiye’nin Yeni Kuşu: Çöl Kulaklı Toygarı 2

İbibik toygarı (Alaemon alaudipes).

Çöl kulaklı toygarı, küçük çöl toygarı ve ibibik toygarı, Alaudidae ailesinden. Kuzey Amerika ve Eski Dünya’da dağılım gösteren bu ailede, 21 cins, 98 tür ve 401 takson yer alıyor. Trakuş’un Türkiye’nin Kuşları kitabına göre, Türkiye’de 15 türü kayıtlı durumda.

Çöl çobanaldatanı (Egyptian nightjar) da Caprimulgidae ailesinden. Yine Türkiye’nin Kuşları kitabına göre, kutuplar haricinde kozmopolit dağılım gösteriyorlar. Bu ailede 20 cins, 98 tür ve 228 takson yer alıyor. Türkiye’de iki türü kayıtlı.

Türkiye’nin Yeni Kuşu: Çöl Kulaklı Toygarı 3

Çöl çobanaldatanı (Egyptian nightjar).