Kaz Dağları’nda yapılması planlanan siyanürlü altın madeni projesine tepkiler sürüyor. Çanakkale’nin Kirazlı köyünde Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi tarafından yürütülen altın madeni projesine karşı başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti”nde bugün büyük buluşma gerçekleştirildi. Türkiye’nin pek çok yerinden doğa hakkı savunucuları, milletvekilleri, baro başkanları ve sanatçılar, ağaçların kesildiği şantiye alanına yürüyüş yaptı; projenin iptalini istedi.

“Binlerce canlının kanı ve vebali üzerimizde”

Projeye, Sarıkeçililer Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Pervin Savran da tepkili. Magma’ya konuşan Savran, Türkiye’nin doğasının çeşitli projelere kurban edildiğini vurguladı: “Irmağının akışına öldüğümüz Türkiye’mizin ırmaklarından artık kan akıyor. Binlerce canlının, ağacın, kurdun, kuşun kanı ve vebali üzerimizde. Yıllarca Toros dağlarında sessizce verdiğimiz yaşam mücadelemiz artık bugün ovaları yaylaları aştı Kaz Dağları’na ulaştı. Yıllar önce Toroslarda gördüğümüz ve artık otoyol, maden ocağı, golf sahası, otel ve barajların yıkımıyla beraber geçmişte bıraktığımız ceylanların Kaz Dağları’nda oradan oraya kaçıştığı görüntüler acılarımızı depreştirdi ve bizlere büyük yıkımları hatırlattı.”

Kaz Dağları’nın Üstü Altından Değerli 1

Kaz Dağları, açılan madenlerle kan kaybediyor. Yeni madencilik projeleri de hayata geçirildiğinde Kaz Dağları'ndaki doğal hayat geri döndürülemez bir şekilde tahribata uğrayacak.

“Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir”

“Taş taşımakta iyi olduğumuzu söyleyen altın avcılarının bilmediği bazı şeyler var, gününü gün edip yarını düşünmeden gram altın için kamyon kamyon hafriyat taşıyacak olanlar olduğu gibi. O canlıların uğruna gecesini gündüzü belli olmadan bu kıyıma direnecek insanların varlığından haberleri yok muhtemelen” diyen Savran doğa mücadelesi verenleri de unutmadı: “Toroslar'ın her yerinde orman yangınları, imara açılan meralar, canlıların yaşam ve göç hakkını elinden alan otoyol ve köprülerle mücadele ederken öğrendiğimiz önemli şeylerden biri de nerede olursa olsun yaşamın direnişine çakıl tanesi bile olsa taş taşıyan ve işini iyi yapan doğa savunucularının var olduğudur. Bugün Kaz Dağları’nda yaşam hakkını savunan emeğini yüreğini ortaya koyan o güzel insanların her birini selam sevgi ve direniş ile selamlıyor; Toroslar'ın çetin tepelerinin sabır ve dik duruşunu gönderiyorum. Güzel dostların güzel söylemini hatırlamakta fayda var: Kaz Dağları’nın üstü altından değerlidir.”


Kaz Dağları’nın Üstü Altından Değerli 2