Ilısu Barajı nedeniyle Hasankeyf sular altında kalmaya başladı. Geçtiğimiz temmuz ayında su tutulmaya başlanan Hasankeyf, Batman Valiliği’nin kararıyla 8 Ekim’de giriş-çıkışlara kapatılıyor. Peki, 12 bin Hasankeyf tarihinin sonuna mı geldik? Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi üyesi Ali Ergül, "Magma Bahçesinden" yayınlarına konuk oldu ve bölgedeki son durumu anlattı.

Temmuz ayında başlayan su tutma işlemleri nedeniyle en az 10 köyün sular altında kaldığını söyleyen Ali Ergül, kentin hâlâ kurtarılabileceğini belirtti: “Taşınmalar tam olarak bitmedi. Yeni Hasankeyf denilen yerleşkedeki sorunlar devam ediyor; kimisinde elektrik yok, kimisinde evler bitmemiş durumda. Yüzde 40 oranında taşınma gerçekleşti. Kültürel, insani ve ekolojik boyutunu göz önüne aldığımızda sadece yüzde 10’luk bir yıkımdan bahsediyoruz; yüzde 90 kurtarılabilecek bir alan var. Taşınmalar, yıkımın büyük bir kısmı gerçekleşmemiş, çok büyük bir alan su ile doldurulmamış durumda. Bu yıkıma karşı Hasankeyf hâlâ kurtarılabilir.”

Hasankeyf’e Sadakat 1

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi üyesi Ergül, projenin Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelere aykırı olduğunu vurguladı: “Türkiye’nin Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu Bern Sözleşmesi gibi taraf olduğu sözleşmeler var. Birleşmiş Milletler Sözleşmesi özet olarak diyor ki ‘Bir ülke sınırları içerisinde sudaki hakimiyetini istediği şekilde kurabilir, istediği şekilde baraj yapabilir ama bir şartla: Bir türün yok olmasını engelleyemez.’ Ama üniversitelerin ve Doğa Derneği gibi bilimsel çalışmalar yürüten ekoloji örgütlerinin çalışmalarına baktığımızda burada pek çok endemik tür var ve bu türlerin yaşam alanları yok olacak. Bern Sözleşmesi de bir türü yok edemezsiniz diyor.”

Ergül, Doğa Derneği’nin baraj nedeniyle yok olma riski taşıyan canlılarla ilgili dilekçe hazırladığını, yakın bir tarihte hem kültürel miras hem de ekoloji üzerine çalışma yapacaklarını söyledi.

“Proje sonunda 400 kilometrelik bir alanda bütün tarım alanları ve 80 köy sular altında kalacak. 100’e yakın endemik türün soyu tükenme tehlikesi altında. Yaklaşık 100 bin insan buradan zarar görecek. 300’e yakın höyük var ki bunların büyük bir kısmında arkeolojik kazı başlamamış durumda” diyen Ergül, Türkiye’nin elektrik ihtiyacı olmadığını ve Ilısu’dan çıkacak elektriğin bölgeye gitmeyeceğini söyledi.

Magma Bahçesinden: Hasankeyf’e Sadakat” yayının tamamını buradan izleyebilirsiniz.

Hasankeyf’e Sadakat 2