Sivas’ın Gürün ilçesinde bulunan Gökpınar Gölü yaslandığı kayaların dibinden ve yer yer tabandan kaynayan suyla beslenen doğal bir akvaryum görünümünde. Derinliği 17-20 metreyi bulan gölün tatlı suyu hem yazın hem kışın 11 derece su ısısını sürekli koruyor. Ancak bu özel alan hâlâ yapılaşma tehdidi altında.

Doğa savunucuları gölün Doğal Sit Alanı olarak tescillenmesini beklerken ve göldeki düzenlemeler için değiştirilen imar planına yapılan itiraz sonuçlanmadan Sivas Valiliği’nin yeni bir imar planını onayladığını ve inşaata başladıklarını söylüyor. “Böylece tüm gölü kuşatacak şekilde yeni yapılaşmaların önü açıldı” diyen Gökpınar Gölü Korunmalıdır İnisiyatifi, inşaat faaliyetlerinin durdurulması ve imar planı değişikliklerinin iptal edilmesi için Change.org üzerinden yeni bir imza kampanyası başlattı.

Neler Olmuştu?

Sivas Valiliği’nin, geçtiğimiz mayıs ayında ihaleye açılan “Gökpınar Gölü İyileştirme ve Bungalov Evleri Yapım İşi” projesi kapsamında gölün çevresine bungolav evler ve yürüyüş alanları yapılması planlıyordu. “Gökpınar Gölü Korunmalıdır İnisiyatifi” çatısı altında birleşen doğa savunucuları, imar planına dayanmadan yapılmak istenen projenin kıyı kanununa aykırı olduğunu ve doğal yapıyı bozacağını söyleyerek ihalenin iptalini talep etti; Change.org’da “Gökpınar Gölü korunmalıdır, hem de tüm doğallığıyla” kampanyasını başlattı. Kamuoyundan gelen tepkilerin ardından valilik inşaat makinelerini geri çekti. Ancak kendisine yönelik hazırlanan CİMER başvurusunu yanıtlayan Valilik, bu kez bungalov yerine göle 66 metre mesafede 15 adet seyir kafesi yapılacağını ve doğal malzeme kullanılacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 Temmuz 2020’de riskleri işaret ederek, acil notuyla Gökpınar Gölü’nü “Potansiyel Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamına aldı, “tescil işlemleri tamamlanıncaya kadar alanın doğal yapısına etki edecek herhangi bir müdahalede bulunulmaması” talimatı verdi. Ancak bu çalışmalara rağmen, doğa ve yaşam savunucuları ekim ayında Gökpınar Gölü’nün kenarında çalışan iş makineleriyle karşılaştı. Konuyu yargıya taşıyan İnisiyatif, söz konusu imar planının iptalini ve inşaat çalışmalarının durdurulmasını talep etti. Henüz birinci aşama imar planı için açılan dava sürerken, Valilik yeni bir adımla ikinci aşama imar planını da onayladı. Böylece tüm gölü kuşatacak şekilde yeni yapılaşmaların önü açıldı.

“Gökpınar Gölü’nün sesini duymanızı, başlatılmış tüm inşaatların durdurulmasını, hukuka, bilim ve tekniğe aykırı şekilde onaylanmış tüm imar planlarının ivedilikle iptalini talep ediyoruz” diyerek ikinci imar planına da tepki gösteren aktivistler, “Sayın Vali, siz ise hâlâ göle zarar verilmeyeceğini tekrar ediyorsunuz. Çayırlıkları ağır iş makinalarıyla sıyırarak, dere yatağını değiştirerek, binalar yaparak koruma olmaz. ‘Gölün aşağı tarafına inşaatlar yapıyoruz, yapacağız’ diyorsunuz. Gökpınar’ın aşağısı yukarısı yoktur. Onayladığınız imar planlarının en uzak noktası göle sadece 100 metre mesafededir. Yani yaptığınız ve yapacağınız her şey kıyıdan itibaren 100 metrelik bir bant içinde kalmaktadır. Böyle bir koruma olamaz” dedi.