İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Yeniliğe Davet” sloganıyla düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi bugün başladı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen kongre 21 Mart’a kadar sürecek. Sivil, şeffaf ve tümüyle katılımcı bir girişim olan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi sonunda yeni yüzyıla yön verecek politika önerileri tüm Türkiye ile paylaşılacak. Alanında uzman 80’e yakın konuşmacıyı bir araya getiren kongrenin temaları şöyle:

-Yeniliğe Davet

-Vicdana Davet

-Yürüyüşe Davet

-Doğamıza Davet

-Değişime Davet

-Sadakate Davet

-Çokluğa ve Birliğe Davet

Yeniliğe Davet: İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 1

“Yeni bir Türkiye'yi yaratmamız mümkün”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 100 yıl önce yapılan İzmir İktisat Kongresi'nde alınan kararların ülkenin geleceğini şekillendirdiğini belirtti. Araştırmalarda gençlerin yüzde 86’sının gelecekle ilgili bir fikirlerinin olmadığının ortaya çıktığını söyleyen Başkan Soyer, yeni bir Türkiye’nin mümkün olduğunu vurguladı: “Bu korkunç bir şey. Emin olun yüz sene önce, ülkenin o koşullarında böyle bir ruh hali yok. O yanmış yıkılmış coğrafya, işgal altında kalmış, Kurtuluş Savaşı vermiş ve bir destan yazmış, yalın ayak ölüme koşmuş insanların yaşadığı ülkede o günün koşullarında bile böyle bir iklim yok. Gerçekten yüz yıl öncesine benzerlikler kurabileceğiniz birçok şey bulabilirsiniz bugünün koşullarında. Bazen bugünün koşullarının daha olumsuz olduğu da düşünülebilir. Mesela yeraltı kaynaklarımız bu kadar azalmamıştı, doğamız bu kadar kirlenmemişti. Nehirlerimiz çok daha temizdi, berraktı gibi. Yüz yıl öncesine göre daha olumsuz birtakım noktalar da tespit edebilirsiniz. Gerçek olan şu; eğer atalarımız yüz yıl önce bunu başardıysa, o enkazın altından cumhuriyeti yaratabildiyse bugün bizim de yeni bir Türkiye'yi yaratmamız mümkün.”

Kongreye Katılım

Kongreye katılabilmek için “İktisat Kongresi” uygulamasını indirerek ilgili güne kayıt yaptırmak gerekiyor. Uygulama üzerinden alınan karekodları etkinlik alanında göstermek yeterli. Gidemeyenler kongrenin tamamını İzmirTube YouTube kanalından canlı izleyebilir. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin programı ve diğer tüm bilgiler için iktisatkongresi.org adresini ziyaret edilebilir, bu bilgilere uygulama üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Magma, İktisat Kongresi’nde

Magma fotoğrafçılarının Türkiye’nin doğal ve kültürel çeşitliliğine dair çektiği, bazıları yayımlanmış bazıları ilk kez görülecek fotoğraflarından oluşan sergiyi etkinlik alanında gezebilirsiniz.