Bilim dünyası çok yakın bir zamanda 'teori'nin gerçekliğini test edecek: Antik Mısırlılar papirüsten yapılma yelkenlileriyle 4 bin yıl önce Akdeniz'de baştan başa yol alabildiler mi? Çok sayıda akademisyen tarafından eleştirilen hipotez önümüzdeki günlerde aydınlığa kavuşacak.  

Söz konusu araştırma Alman araştırmacı ve arkeolog Dr. Dominique Görlitz tarafından tasarlandı. 1 Ağustos’ta suya indirilen, Karadeniz'deki Soçi kentinden başlayıp Bulgaristan kıyılarına ulaşan “Abora IV” isimli gemi 14 - 15 Ağustos tarihlerinde İstanbul Boğazı’ndan geçecek.

Mısır Medeniyetinin İzinde: Karadeniz'den Akdeniz'e 1

14 metre uzunluğundaki sazlıklardan yapılan gemide iki adet 62 ve 40 metrekarelik keten yelkenler ve bir tahta direk bulunuyor. “Antik” yelkenlide kullanılan 12 ton sazın birleştirilmesi için iki kilometre ip kullanılmış ancak Mısır İmparatorluğu'nun kullandığı sazlıklar artık yeterli miktarda uzamadığı için, Bolivya'da bulunan Titikaka Gölü'nden ithal totora sazları tercih edilmiş. “Sailing for Peace and International Understanding” sloganıyla yola çıkan gemide yedi ülkeden 12 mürettebat bulunuyor.

53 yaşındaki Görlitz, yaklaşık 4 bin yıl önce Mısırlıların bu benzersiz gemilerin, piramitlerin inşası için gerekli ekipmanı almak için Akdeniz havzasına yelken açtıkları konusunda ikna olmuş gözüküyor. Bunun için de referans noktası Yunan tarihçi Herodot'un yazıları. Alman arkeolog bu konuda şöyle diyor: "Herodot modern tarihin babası, yaşadığı dönemde ticaretle ilgili birçok rapor kaleme aldı, söz konusu raporlarda özellikle de Mısırlıların papirüsten yapılma kayık kullandıklarını not ediyordu.” 

Mısır Medeniyetinin İzinde: Karadeniz'den Akdeniz'e 2

Papirüsten yapılma gemi Küçük Asya tarihi açısından yeni hipotezler geliştirilmesine de imkân verecek. Zira İstanbul'un ardından Çanakkale Boğazı’na yapacağı yolculuk Troya'nın tarih önceki dönemde deniz ticaretindeki rolünü açıklaması açısından da büyük önem taşıyor.

Projenin tarihi aydınlatmak açısından büyük önem taşıdığını belirten Troya kazısı başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Dr. Görlitz’in Sardinia’da da tarihöncesi dönem teknikleriyle inşa ettiği gemi ile Akdeniz sularından geçerek Kanarya Adaları’na yaptığı yolculuğun denizcilik açısından dönüm noktası olduğunu söyledi.