Antalya Büyükşehir Belediyesi, 13 – 14 Haziran tarihlerinde Antalya Kültür Merkezi’nde “İklim Değişikliği ve Denizlerimiz Festivali” düzenliyor. “Antalya’nın Deniz ve Kıyılarının İklim Değişikliğine Adaptasyonu” başlıklı Avrupa Birliği projesi kapsamında gerçekleştirilecek festival kapsamında konferanslar, belgesel gösterimleri ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları yapılacak. Festivalin amacı iklim değişikliğinin etkileri konusunda farkındalığın arttırılması, deniz kültürünün benimsenmesi ve doğal mirasa sahip çıkılması.

Yarışmalar, Paneller, Belgesel Gösterimleri...

Özellikle çocuklar ve gençlerde iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmayı hedefleyen festival şenlik havasında geçecek.

Festival, 13 Haziran günü 10.00’da yapılacak açılışın ardından “İklim Değişikliği ve Denizlerimiz” konulu resim, şiir, kompozisyon ve fotoğraf yarışmalarının ödül töreni ile devam edecek.

İklim bilimciler de festivalde! Aynı gün 13.30 – 16.45 saatleri arasında düzenlenecek panelde İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu “Küresel İklim Değişikliği ve Balıkçılık”, CNN Türk Meteorolojisti Bünyamin Sürmeli “İklim Değişikliğinin Etik ve Ahlaki Boyutu ile İklim ve İklim Dışı Etkilerin Denizlere Etkisi”, Gazeteci, Yazar ve Denizci Turgay Noyan “Amatör Denizcilik”, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Topaloğlu “İklim Değişikliğinin Denizlere ve Biyoçeşitliliğe Etkisi” konulu konuşmalarıyla yer alacak.

Festival, Antalya Kültür Merkezi’nde deniz yaşamını anlatan belgesel gösterimleri ile devam edecek.

Karneni Al, Festivale Koş

Festivalin ikinci gününde, Kültür Parkı içerisindeki Kral Yolu’nda 14.00 – 20.00 saatleri arasında çocuklara yönelik deniz ve deniz canlıları konulu eğitim ve atölye çalışmaları düzenlenecek.

Çocuk şarkıları orkestrası Şubadap, 18.30’da başlayacağı konserle, çocuklara unutulmaz bir tatil hediyesi verecek.

Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi'ni de festival boyunca ücretsiz gezmek; müze içerisindeki etkinliklere katılmak mümkün.

İklim Değişikliği ve Denizlerimiz Festivali 1

Kıyı Şeritleri Tehlikede

Magma yazarı Hüseyin Çağlar İnce, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “Antalya’nın Deniz ve Kıyılarının İklim Değişikliğine Adaptasyonu” projesinin gönüllülerinden. Projeyi destekleyen İnce, iklim değişikliğine karşı uyarıyor: “İklimde bir değişiklik hissettiğimizde aklımıza ilk gelen ve bizi silkeleyen bir kelimedir “küresel ısınma”. Havalardaki sıra dışı değişimleri fark ettiğimizde günlük sohbetimize dahil olan küresel ısınma, bir anda olan bir değişimden ziyade uzun bir süreçte meydana gelen 3 - 5 derecelik bir sıcaklık değişimini ifade ediyor. Fakat bu ufak değişikliğin yeryüzünde çok önemli sonuçlara yol açması bekleniyor.” “İklim değişikliğine dair en önemli risklerin başında deniz seviyesindeki yükselme geliyor” diyen İnce, kıyı şeritlerinde önemli değişikliklerin meydana gelebileceğini, 2 santigratlık sıcaklık artışının bile Türkiye’de 1,3 milyon insanın hayatını etkilemesinin tahmin edildiğini belirtiyor.