2019 av sezonu, son 20 senin en kötü av sezonu olarak tarihe geçiyor. Nedeni ise usulsüz, kaçak avcılık ve yavru balıkların daha bir kere bile yumurtalamaya fırsat bulamadan avlanması... Endüstriyel avcılık yapan balık teknelerinin reislerinden gelen bilgilere göre, av sezonunun başlamasıyla beraber balıkların bir  kısmı halen yumurtalarını bırakamadan avlanıyor.

“Yavru Balık Yemeyiz Biz” 1

Birçok festivalde gösterim alan, ödüllü Lüfer belgeselinin yönetmeni ve Magma Dergisi yazar ve fotoğrafçısı “Lüfer” belgeselinin yönetmeni Mert Gökalp ile Meyhanedeyiz.biz, göç balıklarının endüstriyel balık filosu tarafından aşırı avına ve yavru balıkların avlanmasına karşı kampanya başlatarak lüferin ve diğer göç balıklarının kurtuluş yolculuğuna destek oluyor. Türkiye’de ilk defa uygulanan bir yöntemle, Lüfer belgeselini buraya tıklayarak ve “yavrubalıkyemeyizbiz” şifresini girerek ücretsiz izleyebilirsiniz.

“Yavru Balık Yemeyiz Biz” 2

İstanbul ve Türkiye’nin balık kültürünün sembolü palamut, lüfer, istavrit, kalkan, levrek, barbun, hamsi gibi göç balıklarının soyu tükenmeden, bu duruma hep beraber dur demek için düzenlenen kampanyanın amacı toplumun balığa, denizlere ve doğaya bakış açısını değiştirebilmek. #YenidenBalık etiketiyle sosyal medyada da yer alan kampanya denizlerin dostlarına sesleniyor: “Kontrolsüz avlanmaya, bilinçsiz tüketime, denizlerin kirliliğine karşı ben bilinçleneyim, sen bilinçlen, lüfer kurtulsun!”