Dünya nüfusunun neredeyse yarısı hava kalitesinin iyi sayılmadığı bölgelerde yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre yılda yaklaşık 7 milyona yakın ölüm, hava kirliliğiyle ilişkilendiriliyor. 117 ülke ve 6 bin 475 şehrin hava kirliliği değerlerinin analiz edildiği 2021 Dünya Hava Kirliliği Raporu’na göre Türkiye, hava kirliliği sıralamasında 46’ncı sırada yer alıyor.

Greenpeace Akdeniz’in Türkiye’de Hava Kirliliği Yükü raporuna göre de 2021’de yapılan hava ölçümlerine göre, Türkiye’de nüfusun maruz kaldığı PM 2.5 kirliliği ortalama 20.7 mikrogram. Yani Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği yıllık limit değerin 4 katından fazla. Üstelik PM 2.5 kaynaklı hava kirliliğinden ölüm riski, trafik kazasında ölümlerden 7 kat, cinayet nedeniyle ölüm riskinden 24 kat daha fazla. Yine rapora göre bu “sessiz katil” PM 2.5 kirleticisine uzun süreli maruz kalınması yalnızca 2021 yılında 34 bin erken ölüme yol açtı.

Temiz Nefes Almak 1

Temiz nefes almak sağlık için önemli ama zor. Dış hava kirliliği konusunda bu ağır tablonun yanında iç ortam havası da büyük önem taşıyor. “Doğru hava uzmanı” sloganını benimseyen Daikin, hava temizleme cihazlarıyla iç ortam hava kalitesini artırıyor. Patenti Daikin’e ait olan Flash Streamer teknolojisine ve HEPA filtreye sahip Daikin hava temizleme cihazları, kapalı mekânda daha çok vakit geçirilen kış aylarında kullanıcılara nefes aldırıyor.

Flash Streamer teknolojisi, yüksek hızlı elektronlar ile toz, polen, küf, koku gibi istenmeyen faktörlerin moleküllerini ayrıştırarak yok edilmesi esasına dayalı olarak çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde partiküller ilk aşamada yok olmaya başlıyor. 0,3 µm (mikron) partiküllerin yüzde 99,97’sini yakalayan elektrostatik HEPA filtre, filtrenin inceliğine dayanan geleneksel HEPA filtrelere kıyasla daha düşük basınç kaybına sahip. Bu da daha iyi temiz hava anlamına geliyor.