Solis Renewable Hub tarafından, küresel güneş enerjisi medyasının prestijli yayınlarından PV Magazine Group stratejik ortaklığı ve GENSED’in desteğiyle düzenlenen Solar+Storage Exclusive Forum, Solar Storage NX Fuarı kapsamında TÜYAP Palace Hotel’de 31 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Palace Hotel'de gerçekleştirilecek. Forumun birinci günde Magma dergisi yazarlarından Süreyya İsfendiyaroğlu “Karbon Nötr Türkiye @2053 / Sınırda Karbon, Yeşil Mutabakat” başlıklı söyleşi de konuşmacı olarak yer alacak. Türkiye'nin karbon nötrlük hedefine doğru atılan adımların konuşulacağı oturumun moderatörü YEYKAD kurucu başkanı Sedef Budak. Toplam 4 oturumda 20’den fazla konuşmacı enerji depolama ve güneş enerjisi alanındaki en son teknolojik gelişmelerden, izlenmesi gereken mevzuatlara kadar onlarca konuda sektöre rehberlik edecek.


İklim Krizine Çözüm Önerileri Solar+Storage Exclusive Forum’da 1

Solis Fuarcılık, Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ve Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) işbirliği ile düzenlenen fuarlar ve zirve, sektörün önde gelen firmaları ve pazarın yeni oyuncuları ile Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan çok sayıda satın almacıyı 3 gün süreyle aynı çatı altında buluşturacak. Uluslararası enerji yatırımcılarının Türk iş dünyası ile buluştuğu yeni nesil ticari ve teknoloji paylaşım noktası Solar Storage NX, ilk yılında 9 bin 500 metrekare fuar alanında 12 ülkeden 100’e yakın katılımcı firma ile 51 ülkeden 10 bini aşkın sektör profesyoneli ziyaretçiyi buluşturacak. Solis Fuarcılık tarafından sektörün çatı kuruluşu GENSED’in stratejik ortaklığı ile düzenlenen ve sektörün geleceğine yön verecek Solar Storage NX Fuarı’nın, minimum 2 milyar dolar iş hacmi yaratması bekleniyor. Fuar, başta T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, EPDK, EPİAŞ, GYÜAD olmak üzere 20’den fazla stratejik paydaş tarafından destekleniyor.

Sektör, Geleceğin Enerjisi İçin Solar Storage NX’de Buluşuyor

Fuarda “Güneş Enerjisi Sistemleri”, “Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) Projeleri”, “Akıllı Enerji Çözümleri”, “Enerji Depolama Teknolojileri”, “Dijitalizasyon” ve “ E-Mobilite” ürün grupları sergilenecek. Geleceğin enerjisi için sektörün buluşma noktası olacak Solar Storage NX Fuar’ı, yatırımcılar ile geliştiricileri, tüketiciler ile arz edicileri, kamu karar alıcıları ile enerji sektörünü, enerji üretim, dağıtım ve satış firmaları ile proje geliştiricilerini, proje geliştiricileri ile finansörler ve depolama teknolojisi mucitlerini aynı global ağ içinde buluşturarak; uzun vadeli kalıcı iş birliklerine ve ticari anlaşmaların kurulması adına kolaylaştırıcı rol üstlenecek.


İklim Krizine Çözüm Önerileri Solar+Storage Exclusive Forum’da 2

Kıtalar Arası Ticaret Ortaklığı İle Afrika’dan 12 Ülkeden Özel Nitelikli Alım Heyeti Geliyor

Enerjide bölgesinin üretim ve dağıtım merkez üssü olma yolunda ilerleyen Türkiye, başta güneş enerjisi olmak üzere iklim dostu yenilenebilir enerji sektöründen daha büyük pazar payı almak ve enerjide dışa bağımlılığını azaltmak üzere yeni işbirlikleri ve yatırımlara odaklandı. Ulusal Enerji Planı’na göre; ülkemizin 10 MW olan kurulu güneş enerjisi gücünün 2035 yılına kadar 53 bin MW yükselmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda sektöre uluslararası yeni pazar ülkelerin kapılarını açmaya hazırlanan fuar, 3 gün süreyle … ülkeden 300’den fazla üst düzey yetkiliyi ve satın almacıyı ikili iş görüşmeler yapmak üzere İstanbul’da ağırlayacak. Kıtalar arası ticaret ortaklığı ile 12 Afrika ülkesinden özel nitelikli 30 kişilik Alım Heyeti’nin katılım sağlayacağı Solar Storage NX Fuarı, sektör için uluslararası iş bağlantıları kurmak üzere benzersiz bir fırsat sunacak.

2025 Yılında 50-60 Bin Elektrikli Araç Türkiye’de Yollarda Olacak

TOGG’un elektrikli araç sektörü, şarj istasyonları ve buna bağlı yan sanayindeki yatırımları ve ilk etapta 150 bini aşan ön siparişi ile elde ettiği başarı sayesinde çalışmalarına hız devam eden TEHAD’ın verilerine göre; Türkiye’de 2023 yılında toplamda 30 – 35 bin adet elektrikli araç yollarda olacak. Bu sayının 2025 yılında 50-60 binlere ulaşması öngörülürken, hali hazırda 81 ilde toplamda elektrikli taşıt şarj ağı toplam kurulu soket sayısı 7500’e, şarj kurulu gücü ise yaklaşık 200MWsa'e ulaşmış durumda. Türkiye’de sadece şebeke revizyonu için 2030 yılına kadar yaklaşık 1,5 milyar Avro toplam yatırım gerekiyor. Bu da enerji depolama alanında Türkiye’nin önüne büyük fırsatlar sunuyor.


İklim Krizine Çözüm Önerileri Solar+Storage Exclusive Forum’da 3

NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi Türkiye’de şarj odaklı tek fuar

Dünyada ve ülkemizde hızla yükselen trend olan elektrikli araçlar ve başta şarj sistemleri, çekme bataryası ve E-Mobilite hizmetleri olmak üzere büyük bir ekonomik potansiyel barındıran yan sanayi, 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında Solar+Storage NX fuarına paralel olarak Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi’nde buluşacak.

35’i Aşkın Oturumda Geleceğin Yeni Nesil Teknolojileri Konuşulacak

Solis Fuarcılık ve sektörün lider çatı örgütü Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) işbirliği ile düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi’nde 100’ü aşkın katılımcı firma yer alırken, 2 bin 500’den fazla ziyaretçi katılımı bekleniyor. Zirve kapsamında gerçekleşecek 35’i aşkın oturumda 80’den fazla uzman konuşmacı, şarj teknolojilerine dair geleceğin trendlerini teknolojilerini ve yatırım fırsatlarını konuşacak.

Şarj Altyapısı/Şarj İstasyonları, Elektrikli Araçlar (BEV, PHEV, FCEV), Çekme Bataryaları ve E-Mobilite Hizmetleri ürün gruplarının yer alacağı fuar, elektrikli araç şarj altyapısı ve teknolojisini sektör liderleri, devlet görevlileri, belediyeler, kamu hizmeti veren şirketler, yerleşim alanları ve her sektörden satın almacılar ve dünyanın her yerinden gelen araştırmacı bilim insanları ile bir araya getirecek.


İklim Krizine Çözüm Önerileri Solar+Storage Exclusive Forum’da 4

31 Ağustos- 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Solar Storage NX Fuarı ve eş zamanlı düzenlenen NextGen E-Mobility + Charge Expo & Summit Fuar ve Zirvesi ücretsiz online kayıtları https://solarstoragenx.com/tr/ ve https://nextgenmobility.net/tr/ üzerinden devam ediyor.