İlke olarak benimsediğimiz çevre dostu, etik üretim ve iş yapış stratejimizle ekosistem ve insan hayatı için değer yaratmayı önemsiyoruz. Biz bu ilkenin kurumumuzun tüm kademelerinde benimsendiğinden ve sahiplenildiğinden emin olarak adımlarımızı atıyoruz. Bu anlamda Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyemiz Ümit Boyner’in Fast Company Sürdürülebilirlik liderleri Top 50 listesinde üçüncü sırada yer alması da sürdürülebilir bir marka olma konusundaki samimi çabamızın en önemli göstergeleri arasında yer alıyor. Boyner Grup çatısı altında 2013 yılından beri sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluk, üretim ve tedarik aşamasındaki etik değerleri kapsayan bir “sürdürülebilirlik raporu” yayımlanıyor ve raporun çıktılarını baz alarak uzun yıllardır düzenli olarak bu konularda çalışmalar yürütüyoruz.

Pet Şişeler Jean’e Dönüşüyor

Sürdürülebilir moda alanını genişleten önemli projeler hayata geçirdik ve planlamaya devam ediyoruz. Bu projelerden birini de ünlü denim markası Lee Cooper ile gerçekleştirdik. Ekolojik dengeye zarar veren plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle elde edilen REPREVE ® iplikleri, Lee Cooper’ın Boyner için hazırladığı doğa dostu kapsül koleksiyonda yeniden hayat buldu. Yaklaşık 20 bin adet pet şişenin REPREVE® bir içeriğe dönüştürülmesiyle hazırlanan koleksiyonun üretim aşamasında, yüzde 45 daha az enerji ve yüzde 20 daha az su tüketildi. Gaz emisyonu ise yüzde 30 azaldı. Başka bir ifade ile 264 bin litre su tasarrufu, CO2 salınımında 33 bin 400 kg azalma sağlandı.

Boyner: Sürdürülebilirlik DNA’mızda Var 1

Boyner Büyük Mağazacılık Pazarlama ve Marka Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Nurçin Koçoğlu.

Boyner Livewell Çatısı Altında İyi Yaşamı Sahipleniyoruz

Sürdürülebilirlik iyi kalpli, iyiliği yayan, duyarlı marka olma vizyonumuzun da en önemli unsurlarından biri. Bu yaklaşımla “iyi yaşam”la ilgili bir farkındalık projesi olarak Boyner LiveWell isminde bir kategori oluşturduk. LiveWell çatısı altında organik tekstilden vegan ürünlere, hayvanlar üstünde test edilmemiş kozmetik ürünlerden doğa dostu ürünlere yaşama değer katacak geniş bir seçki yer alıyor.

“İyiliğe Dönüştür” Projemizle Sürdürülebilirliğe Fayda Sağlıyoruz

Geri dönüşüm konusunda 2014 yılından bu yana bir başka proje daha yürütüyoruz. Başladığı günden bu yana sektörde ses getiren ve pek çok saygın ödülün sahibi olan İyiliğe Dönüştür projemiz kapsamında kullanılmayan tekstil ürünlerinin Boyner mağazalarında bulunan atık kutularında toplanarak ekonomiye yeniden kazandırılmasını, bu yolla karbon ayak izinin azaltılmasını, ekonomik kalkınmanın desteklenmesini ve toplumda bir farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Proje kapsamında şimdiye kadar 176,1 ton tekstil atığını geri dönüşüme kazandırdık. 26,8 ton tekstil atığı ipliğe, 64 ton tekstil atığı enerjiye dönüştürüldü.

Boyner: Sürdürülebilirlik DNA’mızda Var 2