İzmir’in turistik noktalarına dair bilgi, fotoğraf ve videoların yer aldığı, şehrin tarihi, kültürel, doğal zenginliklerini keşfetmek isteyenlere rehberlik yapan Visitİzmir’in mobil uygulamasının tanıtım toplantısı İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Vakfı Başkanı Tunç Soyer “Visitİzmir ile İzmir, Türkiye’de dijital turizm altyapısını tamamlayan ilk şehir oldu. Dünyada çok az şehirde gördüğümüz bu çalışma İzmir’in, Akdeniz ve dünya genelinde farklı bir destinasyon olarak ortaya çıkmasına büyük katkı sağlayacak. Visitİzmir topyekün İzmir’de bir ihtiyacı gideriyor. Böylece turizm stratejimizin ana hedefi; turizmi 12 aya ve 30 ilçeye yayma politikamızın omurgasını tamamlamış olduk” dedi. Başkan Soyer, bu çalışmanın İzmir’in, Akdeniz ve dünya genelinde farklı bir destinasyon olarak ortaya çıkmasına büyük katkı sağlayacağını da ekledi.

Visitİzmir: Dijital Turizm Ansiklopedisi 1

İzmir Vakfı koordinasyonu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı ve Sun Express’in ortaklığıyla hayata geçirilen Visitİzmir, 30 ilçeyi kapsayan 11 kategori ve 2 bin 300’den fazla noktayla erişime açıldı. Tarih ve kültür, doğa, inanç, somut olmayan kültürel miras, konaklama, gastronomi gibi farklı başlıkların yer aldığı çalışmada, bu noktalara dair hem detaylı bilgiler hem de fotoğraf ve video havuzu oluşturuldu. Konum, iletişim bilgileri, noktaların yönetiminde yetkili kurum ve kuruluş bilgilerine de uygulamadan ulaşmak mümkün. Visitİzmir aplikasyonuyla dünyanın neresinden olursa olsun herhangi bir gezgin, İzmir’in en ücra köşesindeki turizm destinasyonuna erişim konusunda her türlü bilgiye çok hızlı bir şekilde erişebilecek.

Visitİzmir: Dijital Turizm Ansiklopedisi 2

“Herkesi İzmir Elçisi olmaya davet ediyorum”

Visitİzmir aynı zamanda bir sosyal medya platformu ve tanıtım mecrası niteliğinde. Kullanıcılar yorum yapabiliyor, öneride bulunabiliyor. Zira, uygulama kullanıcıları tarafından düzenli olarak güncellenecek, sisteme yeni bilgiler girilecek şekilde hazırlandı. Her etkileşim, yorum yapma, beğenme kullanıcılara puan kazandırıyor. 8.500 puanı toplayan kullanıcılar “İzmir Elçisi” oluyor. Tunç Soyer, her kullanıcının Visitİzmir’e üye olduğunda “İzmir Dostu” etiketine de sahip olacağını belirterek “Herkesi, Visitİzmir’i cep telefonlarına indirerek kullanmaya ve bir İzmir Elçisi olmaya davet ediyorum. İlerleyen süreçte İzmir elçilerimize farklı avantajlar sağlayacağız. Otel ve restoranlarda indirim aklımızdakilerden birkaçı” müjdesini de verdi.

Visitİzmir, hem mobil uygulama hem de internet sitesi üzerinden hizmet veriyor. Tüm içeriklere visitizmir.org internet sitesi üzerinden de erişmek mümkün. Mobil aplikasyonu Google Play ve App Store’dan ücretsiz indiriliyor. Tümüyle yerli yazılım olarak tasarlanan Visitİzmir uygulaması, ilk ödülünü Türkiye’nin bağımsız web ödülleri organizasyonu Altın Örümcek Yarışması’nda “Kamu Kurumu” kategorisinde aldı.


Visitİzmir: Dijital Turizm Ansiklopedisi 3