Kolombiya’nın Coğrafyası

Güney Amerika’nın kuzeybatısında yer alan Kolombiya, kuzeyinde Karayip Denizi, batısında Büyük Okyanus, kuzeydoğusunda ve doğusunda Venezüela, kuzeybatısında Panama, güneydoğusunda Brezilya, güneybatısında Ekvador ile çevrili. Kolombiya’da iklim bölgelere göre çeşitlilik gösterir. Karayip kıyıları tropik iklimin etkisi altındayken Amazon’a yakın bölgeler soğuktur, dağlık bölgelerde kar yağışı da görülür.

Kolombiya’ya Nasıl Gidilir?

Güney Amerika’ya Türkiye’den uçak biletleri epeyce pahalı. Bu nedenle bileti çok önceden almalısınız. İstanbul’dan direkt uçuş olmadığı için Avrupa’dan aktarmalı uçabilirsiniz. Örneğin Air France ile Paris aktarmalı giderseniz 900 Euro’ya bilet bulabiliyorsunuz. Eğer Amerika üzerinden gitme şansınız varsa düşük sezonda New York’tan 600 Dolara bilet bulabilirsiniz.

Kolombiya Vize İster Mi?

Kolombiya Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulamıyor.

Önemli Bilgiler

Kolombiya’nın telefon kodu: +57.

Yerel kodlar şöyle Bogota 1; Cali 2; Barranquilla, Cartagena, Santa Marta 5; Arauca 7.

Kolombiya’nın resmi para birimi: Peso (COP). 1 dolar yaklaşık 2.368 COP ediyor.

Kolombiya’ya Nasıl Gidilir?

Kolombiya’da seyahat etmenin en ucuz ve kullanışlı yolu otobüs. Elbette gidilen bölgeye göre otobüs kalitesi değişiyor. Ancak otobüs terminalleri çok kalabalık ve karmaşık. Bogota, Barranquilla, Medellin, Cali gibi büyük şehirlerde toplu taşıma çok yaygın. Özellikle Bogota’da Transmilenio adı verilen sistem çok kullanışlı.

Kolombiya’da Nerede Kalınır?

Ucuz, temiz ama çok fazla konforlu olmayan otel ve hostellerde kişi başı 30 ila 50 dolara kalabilirsiniz. Biraz daha fazla konfor arıyorsanız iki kişi konaklama bedeli için 130 dolar civarında ödeme yapmanız gerekiyor. Özellikle Karayip kıyılarındaki turistik bölgelerde sezonda fiyatlar artıyor.

Kolombiya’da Gezilecek Yerler

Hem Karayip kıyılarını hem de doğal parkları ve kentleri gezmek istiyorsanız en az iki haftalık bir seyahat planı yapmalısınız. Zamanınız kısıtlıysa Karayip kıyısında bulunan Cartagena’dan başlayıp orman içindeki plajlarıyla ünlü Sierra Nevada’nın da bulunduğu ünlü milli park Tayrona’ya (Parque National Natural Tayrona) geçebilirsiniz. Bogota, Cali ve Medellin görülmesi gereken yerlerden.

Cartagena: Karayip kıyısındaki kent UNESCO Dünya Tarihi Mirası Listesi’nde yer alıyor. Burası rengârenk tarihi evleriyle ünlü.

Tayrona Milli Parkı: Santa Marta ile Karayip kıyısı arasında uzanan park Kolombiya’nın en güzel plajlarını ve doğasını barındırıyor.

La Guajira Plajı: Turkuaz renkli deniziyle La Guajira Plajı, deniz tatili meraklılarını fazlasıyla memnun edecek.

La Candelaria: Müzeleri ve tarihi binalarıyla ünlü Bogota’daki La Candelaria bölgesi ziyaret edilmelidir.

Mompos: Kolombiya’nın UNESCO tarafından koruma bölgesi ilan edilen bir diğer yerleşimi Mompos, dar sokakları, sömürge döneminden kalan tarihi binaları ve sakin akan Magdalena Nehri ile bir başka cazibe merkezi.

Kahve Üçgeni: And Dağları’nın ortasındaki Kolombiya’nın kahve bölgesi Kahve Üçgeni olarak adlandırılıyor. Bölge hem kahve üretimini yerinde görmek hem de kahvenin en tazesini tatmak için özellikle kahve tutkunlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında.

Tuzdan Kilise: Bogota’ya iki saat mesafede yer alan Zipaquira’da yerin 200 metre altında tuz kayalarında inşa edilen Katolik kilisesi bölgenin en fazla ziyaret edilen turistik merkezidir.

Aracataca: Márquez’in doğduğu ve bir süre yaşadığı yer; en ünlü romanı Yüzyıllık Yalnızlık da burada geçiyor.

Barranquilla: Márquez’in gazetecilikten yazarlığa adım atmasında en büyük rol oynayan bar La Cueva ve onun adına açılmış Caribe Müzesi burada.

Cali: Dünyanın salsa merkezi kabul edilir.

Kolombiya İle İlgili Önemli Telefonlar

Kolombiya Ankara Büyükelçiliği: (0312) 446 43 88

http://turquia.embajada.gov.co

Kolombiya İstanbul Fahri Konsolosluğu: (0533) 486 24 28

Türkiye Kolombiya Büyükelçiliği: (+57-1) 321 00 70

Calle 76 No.8 - 47 Bogota

Kolombiya Turizm Ofisi: www.colombia.travel

Güvenlik: 112