Bolivya’ya Ne Zaman Gidilir?

Güney Amerika’nın batısında yer alan Bolivya’nın idari başkenti La Paz, anayasal başkenti Sucre. Ülke güney tropikal kuşakta yer almasına rağmen yükseklikten dolayı geceyle gündüz arasında büyük sıcaklık farkları var. En kurak dönem haziran - eylül arası. Ancak bu aylarda bazı bölgelerde kar yağışının yoğun olması nedeniyle birçok tur iptal edilebiliyor. Ocak, Uyuni’de yağmurun en fazla olduğu ay. Nisan – mayıs ile eylül - ekim ziyaret için uygun aylar.

Bolivya’ya Nasıl Gidilir?

Bolivya’ya Türkiye’den aktarmasız uçuş yok. KLM Havayolları ile İstanbul’dan Amsterdam ve Lima’da aktarma yaparak La Paz’a ulaşabilirsiniz. Bir diğer alternatif de Arjantin’den Tupiza’ya geçmek. Tupiza’dan Uyuni’ye otobüsle ulaşım yaklaşık yedi saat sürüyor. Önce Amerika’ya gidecekseniz Miami gibi birçok kentten daha uygun fiyatlara uçak bulabilirsiniz.

Bolivya Vize İster Mi?

Türk vatandaşlarının Bolivya’yı ziyaret etmek için önceden bir turist vizesi alması gerekmiyor. Tüm gerekli giriş ve çıkış işlemleri, sınır kapısında kolaylıkla yapılabiliyor.

Bolivya İstanbul Fahri Konsolosluğu: (0212) 272 24 02

Bolivya'nın resmi para birimi: Boliviano. 1 Amerikan doları 6,9 Boliviano ediyor.

Bolivya telefon kodu: 591

Atacama Çölü Gezisi

Atacama Çöl turunu Uyuni’den (Bolivya) başlayıp San Pedro de Atacama’da (Şili) bitirebileceğiniz gibi tam tersi istikamette de yapabilirsiniz. İki taraftan da başlayan turların güzergâhı aynı ancak fiyatlar farklı. San Pedro Atacama tarafından başlayan turlar Uyuni’den katılacağınız turlara oranla yüzde 60 daha pahalı. Turun başlangıç bölgesi olan Uyuni’ye Oruro, Potosi ve La Paz’dan otobüslerle ya da uçakla ulaşabilirsiniz.

Tur acentesini seçmek yolculuğun en önemli kararlarından. Birçok tur acentesi aynı turu düzenlediğinden hepsinden güzergâh ve fiyat alıp kararınızı ona göre verin. Altı kişi değilseniz grubu acente oluşturuyor. Ancak iki gece - üç gün zorlu koşullarda aralıksız zaman geçireceğiniz için birlikte yola çıkacağınız insanları önceden tanımakta yarar var. Birçok sırt çantalı turist kaldıkları hostellerde tanıştığı insanlarla bir grup oluşturuyor.

Yanınızda Bulunsun

Hangi mevsim olursa olsun geceleri sıcaklık eksiye derecelere düşüyor. Bu nedenle yanınızda sıcak tutacak ve rüzgâra dayanaklı bir ceket, yağmurluk, kazak, eldiven, yün çorap, şapka bulundurmanızda yarar var. Şili’nin yüksek platolarında başlayan yükseklik hastalığı Bolivya’da doruğa ulaşıyor. Cip safari sırasında altimetre 5 bin metreleri gösterirken baş ağrısı çekebilirsiniz. İlaç bulundurmakta fayda var. Mayo, güneş kremi, güneş gözlüğü, havlu, fotoğraf makineniz için ek pil ve hafıza kartını da unutmayın. Her ne kadar acente size uyku tulumu sağlasa da getirebilirseniz fazladan bir uyku tulumu, küçük el feneri ve ekstra su almakta fayda var. Yemek tur fiyatına dahil, ancak yanınızda çerez, kraker ve çikolata da bulundurun.