Doğa Okulu ile Magma Dergisi’nin işbirliğiyle gerçekleşen Mucizeler Yolu 16 Mayıs’ta İstanbul’dan başladı. Anadolu’nun önemli doğa alanlarını görmek ve Anadolu boyunca uzanan iç içe geçmiş üç bitki coğrafyasına tanık olmak için başlanan bu yolculuğa, kırk beş Mucizeler Yolcusu katıldı.

Mucizeler Yolu yamakları, ilk gün Batı Karadeniz ormanlarını gezdi, Avrupa’dan Sibirya’ya yayılan yaprak döken ormanları gördü. Gece Yenice Ormanları’nda kamp kuran yamaklar ertesi gün kamp alanında yapılan kahvaltının ardından yeniden yola çıkarak Kıbrısçık üzerinden Beypazarı’na vardı. Bu yolda Mucizeler Yolu yamaklarını ormandan bozkıra geçiş bölgeleri karşıladı.

Beypazarı’nda geçirdikleri gecenin ardından yolcular güne Beypazarı kurularından ve meşhur “kel simitlerinden” yiyerek başladı. Ardından Şereflikoçhisar üzerinden, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya Tuz Gölü’ne ulaşıp bu bölgeden Çin’e kadar uzanan bozkır coğrafyası ve canlı çeşitliliğini gözlemledi.

Gezginler, konaklamak için gittikleri Aksaray’dan, Hasan Dağı’nın eteklerini takip ederek Ihlara Vadisi’ne ulaştı. Bu eşsiz vadinin zenginliklerine tanık olduktan sonra Toroslar’ın gölgesinde Niğde Çamardı’ndaki kamp alanına varıp geceyi geçirmek üzere burada kamp kurdu.

Sabah Aladağlar’ın bitişiğindeki kamp alanından yola çıkan Mucizeler Yolu katılımcıları, gün boyunca Akdeniz bitki coğrafyasına, ormanlarına, makilerine ve kıyılarına ait bilgiler aldı. Göksu Deltası üzerinden sürdürülen yolculuğa gece Silifke’de konaklamak için ara veren yolcular, daha sonra Göksu Deltası’nın biriktirdiği kumullara giderek bölgenin bitki ve kuşlarını gözlemledi.

Ertesi sabah dönüş yoluna başlayan ilk Mucizeler Yolu tanıkları, Sertavul üzerinden Konya’ya yol aldı ve Toroslar’da bitki kuşaklarının değişimine tanık oldu. Yamaklar, Konya Ovası’na ulaştığında Çatalhöyük’ü ziyaret etti; insanlığın bilinen bu ilk toplu yerleşim yerinde hiyerarşik hiçbir düzen, merkezi hiçbir yapı olmadan yaşamış toplumların izini sürdü.

Sonrasında, Göller Bölgesi’ni tanımak üzere Beyşehir ve Eğirdir göllerine ziyaretler yapıldı ve dönüş yoluna girildi.

Doğa Okulu ve Magma’nın birlikte düzenlediği yolculuk katılımcıların 22 Mayıs gecesi İstanbul’a dönmesiyle noktalandı.

Yaklaşık üç bin kilometre süren seyahat boyunca okulun yamakları, Anadolu’yu kuzey güney hattı boyunca dolaşarak gittikleri her bölgede farklı yaşam biçimleri, bitki ve hayvan türlerini tanıdı. Sibirya’dan Afrika’ya uzanan canlılar coğrafyasını, dünyada sadece Anadolu’da bulunan yaşam alanlarını yedi gün boyunca yaşayarak deneyimledi.

Yenisinde buluşmak üzere...