Afrika’nın en önemli gezginleri arasında gösterilen Güney Afrikalı Kingsley Holgate, kıtanın tüm ülkelerine ayak bastı ve 30’un üzerinde ekspedisyon gerçekleştirdi. Afrika kıtasının en kuzeyinden güneyine seyahat etti, Nil Nehri’ni çıkış noktasından bitişine takip etti, Afrika’nın doğu kıyısını bir sene boyunca küçük bir geleneksel Arap teknesiyle dolaştı, Kongo Ormanları’nın ortasında kıtanın merkezi noktasını buldu ve bunun gibi daha sayısız macera gerçekleştirdi. Şu an Land Rover’la yaptıkları ekspedisyon için Türkiye’de olan Holgate Magma’nın sorularını yanıtladı.

Şu anki ekspedisyonunuz nereden nereye ve takımınızda kimler var?

Yolculuğa Güney Afrika’da Cape Town’dan başladık ve Katmandu’ya gidiyoruz. Senelerdir Afrika’nın her köşesine ekspedisyonlar düzenliyoruz, bu yolculuğumuza Land Rover’ın 70. yılı için çıktık. Beş kişiden oluşan çekirdek bir ekibimiz var. Ben Kingsley Holgate, iletişim ve çevre koruma sorumlumuz Sheelag, oğlum Rose lojistik sorumlusu, ekibimize bisikletiyle katılan Mike ve fotoğrafçımız Bruce. Toplam üç tane araçla geziyoruz, hepsi eski araçlar.

Gezgin Kingsley Holgate: Maceracı ve Meraklı Olun 1

Holgate’in Mandela ile çektirdiği bu fotoğraf, Somali’deki yolculukları sırasında onu ajan sanan bir grup öfkeli insanın elinden kurtarmış.

Bu tip ekspedisyonları ne zamandır yapıyorsunuz?

Kendi adıma doğduğumdan beri diyebilirim. Afrika’da doğdum ve küçüklüğümden beri önce ailemle, sonra kendi başıma Afrika’nın tüm ülkelerine seyahat ettim.

Yolculuğunuzun sanırım keşiften başka amaçları da var?

Evet, yıllardır Afrika’yı köşe bucak gezerken bir süre sonra yolda karşılaştığımız ve hayatımıza dokunan insanlara bir şeyleri geri vermek istedik. Tüm bu yolculuklarımızda kendimiz dahil diğer insanları da en çok etkileyen hastalıklardan birinin sıtma olduğunu gördük. Ben bizzat belki 50’den fazla sıtma oldum. Afrika’da seyahat etmek zor. Gittiğimiz yerlerde küçük çocukların sıtmadan hayatlarını kaybettiğine şahit olduk. Biz de yolculuklarımızda sıtmayla savaşmaya karar verdik ve asıl olarak hamile kadınlarla ve beş yaş altı çocuklara odaklanarak cibinlik dağıtmaya başladık. Bir dernek kurduk ve şu ana kadar bir milyondan fazla cibinlik dağıttık. Buna ek olarak gittiğimiz yerlerde su arıtma cihazları dağıtıyoruz ve Right to Sight organizasyonu için insanlara göz testi yapıp, numaralarını belirleyerek okuma gözlükleri veriyoruz.

Gezgin Kingsley Holgate: Maceracı ve Meraklı Olun 2

Holgate ve ekibi, yolculuk yaptıkları yerlerde Right to Sight organizasyonu için insanlara göz testi yapıp numaralarını belirleyerek okuma gözlükleri veriyor.

Yolunuzdaki yerel insanlar sizi görünce nasıl tepki veriyor?

Gittiğimiz yerlerdeki insanlarda çoğu zaman çok iyi vakit geçiriyoruz ve bize inanılmaz ilgi gösteriyorlar. Birçok Afrika dilini konuşabiliyor olmamızın da bunda etkisi var. Köylerde kurup beraber şarkı söylemek için yanımızda ses sistemi taşıyoruz; hep birlikte futbol maçı yapıyoruz. Artık senelerdir insanlarla nasıl iletişim kuracağımızı öğrendik.

Ekspedisyonlarınız sırasında tehlikeli durumlar yaşadığınız oldu mu?

Afrika’nın tüm yönlerde en uç noktalarına gitme amacı içeren bir ekspedisyona çıkmıştık ve kıtanın en doğusundaki nokta için Somali’ye gittik. Nasıl oldu bilmiyoruz ama birileri benim Somali’de bir fotoğrafımı çekip internete koymuş ve El Shabab ajanı olduğumu yazmış. Dönüş yolunda güvenlik görevlileri bizi durdurdu. Hemen ileride söylentilere inanan kalabalık bir grup, bizi öldürmek için bekliyordu. Kalabalık “onları öldürün, öldürün” diye bağırıyordu. Yanımda taşıdığım bir defter bizi kurtardı. İçinde Mandela ile fotoğrafımın da olduğu ve yol boyunca tanıştığımız insanların fotoğraf ve anı notlarının yer aldığı bir defterimiz var. Güvenlik görevlisine bunu gösterdik, ajan olmadığımızı ispatlamak için. Bize inanan görevli kalabalığı ikna etmeyi başardı ve giderken defterimize şunu yazdı: “Somali’ye bu kötü zamanlarda gelmiş olduğunuz için çok cesursunuz. Yolunuz açık olsun. Teşekkürler.”

Gezgin Kingsley Holgate: Maceracı ve Meraklı Olun 3

Nepal’de son üç yıldır tek gergedan bile öldürülmedi ama ne yazık ki Afrika’da bu canlılar ciddi tehlike altında. Land Rover ile yaptıkları bu ekspedisyon aynı zamanda Güney Afrika’daki çocuklardan Nepal’e mesaj taşıyor. Yol üzerindeki köylerde çocukların çizdikleri resimler ve yazılar Nepal yolcusu.

Günümüzde kâşif olmak nasıl?

Afrika’nın bütün ülkelerine, 54 ülkeye gittim ve bu hayatımın çok büyük zamanını aldı. Kimi zaman eski kâşiflerin izinden gidiyoruz ama bugün bence hâlâ keşfedilmemiş bir sürü yer var. Mesela yakın zamanda Kongo’da Afrika’nın coğrafi merkezini günümüz teknolojisini kullanarak koordinasyonlarla bulduk ve bunu dünyada yapan ilk bizdik. Bu yolculuk için yağmur ormanlarında pigmelerle yolculuk ettik ve günlerce ormanın içinde çamur, su ve nemde seyahat etmek gerçekten çok zordu, hatta neredeyse ölüyordum. Ayrıca bahsettiğim gibi Afrika’nın en uç yedi noktasına gittik, en yüksek noktaya, en alçak noktaya, en güney, kuzey, doğu, batı noktalarına ve ortasına. Yani her zaman yapacak heyecan verici ve yeni şeyler var.