Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), 9 Ekim’de başladı. Yurtiçi ve yurtdışından yönetmenleri, çevrecileri ve film severleri Bozcaada’da buluşturan festivalin açılış törenine çok sayıda kişi katıldı.

Yavaş Festival Başladı 1

Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen festivalin açılış konuşmasını Talya Özgüven yaptı. 9 yaşındaki Talya Özgüven iklim krizine dikkat çekti: “İklim krizi buzulların erimesi, deniz seviyesinin yükselmesi, dünyanın ısınması ve bu gibi şeyler. Greta Thunberg’i duydunuz mu? Bu kız cuma günleri okulu kırıp sokağa çıkıyor. İsveç Parlamentosu’nun önünde bekliyor. Niye mi, büyükleri uyandırmaya çalışıyor. Sloganını söyleyeyim: İklim için okul grevi. Hadi siz de iklim krizini durdurmaya çalışın.”

Yavaş Festival Başladı 2

Hakan Can Yılmaz: Tüm gurur ada halkının ve sizlerindir

Ardından sözü aynı zamanda festival başkanı da olan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz aldı. Yılmaz “Film festivallerinin artık gereksiz görüldüğü, hatta belgesel festivallerinin neredeyse hiç yapılmadığı bir dönemde Bozcaada gibi ufacık bir yörede, bu kadar nitelikli ve duyarlı bir etkinliği, hem de daha ilk senesinden itibaren uluslararası formatta yapıyor olmanın gururu işin mutfağındaki ekibe, etkinliğe sahip çıkan misafirlerimize, destekçilerimize, tüm katılımcılara ve Bozcaada halkına aittir. Takdirin ve alkışın büyüğü sizleredir” dedi.

Yavaş Festival Başladı 3

Petra Holzer: Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmanın yollarını aramalıyız

Açılışın gündem maddesi iklim krizi idi. Festival yönetmeni Petra Holzer de konuşmasında iklim krizine değindi. Amazonlar’dan, Sibirya Ormanları’na, İsveç’teki ve Kaliforniya’daki vahşi yangınlardan Endonezya’daki orman yangınlarına kadar yıl boyunca yaşanan orman yangınlarına değinen Petra Holzer, sözlerine şöyle devam etti: “Gücü elinde tutan, bilimi ve duyarlı vatandaşları küçümseyen, aç gözlü beyaz adam yarına daha büyük felaketler hazırlıyor. Geçen yıl son beyaz gergedan da öldü. Milyonlarca ağaç barajlar, elektrik santralleri, altın madenleri, nükleer enerji uğruna kesiliyor. Uzakta değil, hemen arka bahçemizde, yaşadığımız coğrafyada endemik bitkilerin yok oluşunu, dokunulmamış coğrafyaların otoban ve köprü oluşunu, kumsal ve kıyıların plajlara ve beach klüplere dönüşünü yaşıyoruz. Ancak geçen yıl başka bir dönüşüm ve değişimin tohumlarını da taşıdı. Bizler gerçekten de çocuklarımız için harekete geçmeye ve onlara kaliteli ve yaşanabilir bir dünya bırakmanın yollarını aramalıyız.”

Yavaş Festival Başladı 4

İbrahim Gültekin: İnsanoğlu kendi kıyametini kendisi yaratıyor

Törende söz alan Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin’in gündeminde de dünyanın yok oluşu vardı: “İnsanoğlu şatafatlı ve daha lüks yaşamak uğruna ormanlarını, nehirlerini, tüm doğal kaynaklarını hunharca harcayarak kendi kıyametini maalesef kendisi yaratıyor. Bu kıyameti durdurmak için dünyada bir avuç insanın çabası takdire şayandır. Bu bir avuç insanın küçük bir nüvesinin bugün Bozcaada’da olması da önemli bir davranıştır.”

Yavaş Festival Başladı 5

Yönetmenliğini Petra Holzer‘in, koordinatörlüğünü Ethem Özgüven‘in yaptığı festival boyunca 61 belgesel film izleyiciyle buluşacak. Filmlerin ana temaları her kıtada başta altın madeni olmak üzere maden ve taş ocaklarına direnen yerel halkın mücadeleleri, asbest ve petrolün yarattığı sağlık problemleri ve kirlilik, mülteciler ve iklim göçü, nehirler, gençlerin iklim değişikliğine isyanı, iyi ve doğru tarımsal üretimin sürdürülemezliği olarak öne çıkıyor.

Yavaş Festival Başladı 6

BIFED’de bu yıl Fethi Kayaalp adına verilen Uluslararası Yarışma Ödülü için 14, Gaia Öğrenci Ödülü için 10 film yarışıyor. Kazanan filmler 12 Ekim’de düzenlenecek törende açıklanacak. Festival boyunca yetişkin ve çocuklar için birçok atölye düzenleniyor. Festival ile ilgili ayrıntılı bilgi ve festival dostu mekânlar için BIFED’in sosyal medya hesaplarını veya web sitesini takip edebilirsiniz.


Petra Holzer ve Ethem Özgüven ile yaptığımız "BIFED: Bozcaada'da Yavaş Festival" röportajını okumak için buraya tıklayın.