6. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) 13 Ekim’de sona erdi. Adalıların ve sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği festival, Bulutsuzluk Özlemi’nin solisti Nejat Yavaşoğulları’nın akustik olarak sunduğu üç şarkılık mini konser ile başladı.

BIFED’de Büyük Ödül Asbest Gerçeklerinin Oldu 1

60 ülkeden başvuran 450 belgesel arasından 24'ünün finale kaldığı festivalin kapanış gününde ödüller sahiplerini buldu. Uluslararası Yarışma kategorisindeki ödülleri Julia Lazarus, Dimitris Koutsiabasakos, Maja Gogojeviç ve Prof. Dr. Naci Güçhan’dan oluşan jüri açıkladı.

Kişisel Hikâyeden Küresel Trajediye

Fethi Kayaalp adına verilen Uluslararası Yarışma Ödülü’nü ölümcül asbest endüstrisi hakkında hakikati öğrenmek için araştırmalar yapan yönetmen Daniel Lambo’nun çektiği “Nefessiz” (Breathless) filmi aldı. Jüri, Belçika yapımı filmi şöyle nitelendirdi: “Çok uluslu şirketlerin insan hayatını nasıl etkilediğini özgün ve ikna edici şekilde anlatan ve kişisel bir hikâyeyi küresel bir trajediyle birleştiren bir film.”

Yönetmen Daniel Lambo festivalde olmadığı için ödül, Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Hakan Can Yılmaz tarafından Festival Yönetmeni Petra Holzer’e takdim edildi.

BIFED’de Büyük Ödül Asbest Gerçeklerinin Oldu 2

Dönüşüm Nasıl Gelecek?

Bu kategorideki ikincilik ödülünü yönetmenliğini Ayşegül Selenga Taşkent’in yaptığı “Ovacık” belgeseli kazandı. Jüri, Türkiye’nin ilk komünist belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Ovacık’ta gerçekleştirdiklerini anlatan belgesel için “İnsanların dayanışmasını ve umudu konu alan dokunaklı bir hikâyeye ait. Film bize politik paradigmaları, yöntemleri, soruları ve cevapları toplum yararına değiştiren ve dönüştüren belediye başkanını tanıtıyor” değerlendirmesini yaptı. Yönetmen Ayşegül Selenga Taşkent, ödül sonrası yaptığı açıklamada “Dönüşüm nasıl gelecek? diye soruyorlar. Ovacık gibi, Bozcaada gibi küçücük yerlerde tarımsal, sanatsal, sinemasal devrimlerin yapıldığı yerlerden dönüşüm gelecek” dedi.

BIFED’de Büyük Ödül Asbest Gerçeklerinin Oldu 3

Yıkımın Tanığı

Üçüncülük ödülü Christopher Walker’ın yönettiği “Her Yönden Mızraklar” (Spears From All Sides) filminin oldu. jüri ödülü bu filme verme sebebini “insan ve doğa arasındaki hakiki ilişkiyi güçlü tasvirlerle anlatan, tehdit edilen yerli halkın sesine odaklanan ve arşiv görüntülerle süregelen yıkıma çarpıcı olarak tanıklık eden belgesel” olarak açıkladı.

Aynı kategoride yarışan Fransız yapımı “Coğrafyacı ve Ada” belgeseli de özel mansiyon ödülü aldı.

BIFED’de Büyük Ödül Asbest Gerçeklerinin Oldu 4

Bozcaada Forum Adına: Gaia Öğrenci Ödülü

Festivalin öne çıkan özelliklerinden biri de, sadece öğrencilere açık olan Gaia Öğrenci Ödülü. Jürisinde Lalehan Öcal, Melis Birder ve Marvin Entholt bulunduğu Gaia Öğrenci Ödülü’nün sahibi, Atlantik Okyanusu’ndaki küçük bir Portekiz adasındaki çevre mücadelesini anlatan İtalyan yapımı “Batan Güneşin Doğuşu” filmi oldu. Jüri ödülü verme sebebini “Titizlikle işlenmiş görüntü ve sesiyle baştan sona ilgi çekmeyi başaran bu film, sakin ritmiyle uzak bir adanın tabiatı ve insanıyla yakın bir ilişki kurmamızı sağlıyor. Denize, toprağa ve hayvanlara verdiğimiz zararı şiirsel bir dille anlatmanın yolunu buluyor. Bunu karşın seyirciyi de çaresiz bırakmıyor. Mücadeleye devam etme gücünü bulan karakteriyle ilham veriyor. Filmin adı da umut dolu zaten” olarak açıkladı.

Ödülü takdim eden Prof. Dr. Necati İnceoğlu, ödülü Bozcaada Forum adına verdiğini söyledi: “Forum gönüllü insanların oluşturduğu bir topluluk, bu zamana kadar Bozcaada’da iki önemli gelişmede öncü oldu. Birincisi, birkaç yıl önce çıkartılmak istenen İmar Yasası’nın durdurulması konusunda verdiği çabaydı. Diğeri ise yakın zamanda adanın tüm koyları tesisleşmeye açılmak istendiğinde gösterdiği tepki sayesinde bu ihale sürecinin durdurulmasıydı.”

9 Ekim’de başlayan Türkiye’nin tek ekolojik temalı belgesel festivalinde 61 belgeselin gösterimi yapıldı; etkinlikler ve çocuk atölyeleri düzenlendi.