Folklor Kurumu Derneği (TFK), Türkiye’nin ilk halk oyunları eğitimi veren kurumu olma özelliğini taşıyor. Yaklaşık 2 bin 500 üyesi bulunan kurumun çalışmaları halk müziği, halk oyunları, el sanatları, araştırma ve sahneleme üzerine.

Folklor Kurumu Derneği Başkanı Nabey Önder, Türk Folklor Kurumu’nu Türkiye’nin yüz akı olarak nitelendiriyor: “Türk ve dünya folkloru üzerine çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda arşivimiz Türkiye’nin yüz akıdır. Folklorumuzu hem yurt dışında hem de yurt içinde festival, konferans, çalıştay ve panellerle tanıtmaya devam ediyoruz.”

Türk Folklor Kurumu Derneği 55 Yaşında 1

55 Yılın Öyküsü

TFK, 12 Aralık 1964’te “Yüksek Tahsil Gençliği Türk Folklor Enstitüsü Kurma Derneği” olarak çalışmalarına başladı; 1966’da Türk Folklor Kurumu ismini aldı. 1972’de yapılan tüzük değişikliğiyle Folklor Kurumu Derneği ismini alan kurum, bugüne kadar yüzlerce folklorcu yetiştirdi.

Çalışmalarıyla İTÜ Türk Halk Musikisi Oyunları Konservatuarı’nın öncülerinden olan kurum, Büyükçekmece Halk Oyunları Festivali’ni geliştirdi; Sultanahmet Halk Oyunları Festivali’ni başlattı; çeşitli ulusal ve uluslararası yarışma ve festivallerde yer aldı.