Bu yıl yedincisi gerçekleştirilecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nin Uluslararası Yarışma (Fethi Kayaalp adına verilen Büyük Ödül) ve öğrenci projelerini destekleyen Gaia Öğrenci Ödülü kategorilerinin başvuruları açıldı. Bu kategorilerde belgesellerini paylaşmak isteyen yönetmenler için son başvuru tarihi 15 Mayıs 2020.

Festival Katılım Şartnamesi ve başvuru formuna www.bifed.org adresinden ulaşılabilir, başvuru ücreti ödemeden ekoloji temalı belgesellerinizi paylaşabilirsiniz.

Yerel, Yavaş ve Küçük

“Yerel, yavaş ve küçük” olma özelliğini koruyan BIFED, bu yıl 7-11 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Temasını daima ekolojiden alan festivalde bugüne kadar doğa, tarım, tohum, yerel halklar, gıda, enerji, madenler, iklim değişikliği, yeşil aktivizm, göç gibi yüzlerce belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

Festival yönetmeni Petra Holzer ve festival koordinatörü Ethem Özgüven, “Hepimizin ve ama maalesef özellikle de senaristlerin hayal gücü zayıfmış. Ne Avustralya’daki bu büyüklükteki söndürülemez yangınları, ne Çin’deki durdurulamaz virüsü, ne hapishaneye dönüşen kruvaziyerleri, ne de Bolsonaro ile Trump yapısındaki liderleri hayal edemediler. Bütün bunlara dayanışarak ve hiç duyulmayacak olsa da sözümüzü söyleyerek dayanabilir, karşı koyabiliriz. Sizleri ve güzel belgesellerinizi festivalimize bekliyoruz” sözleriyle yönetmenleri BIFED’e davet ediyor.