Destanı, kazılarla ortaya çıkan kalıntıları, rüzgarı, tanığı olduğu aşkla binlerce yıldır hayat bulan Troia Antik Kenti adına düzenlenen Troia Festivali 55 yaşında... Çanakkale Belediyesi’nce 1963’den bu yana düzenlenen festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da dopdolu geçti. Barışın ve özgürlüğün kentinde yapılan etkinliklerle binlerce konuğu ağırladı.

9 - 13 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 55. Uluslararası Troia Festivali’nin açılış konuşmasını yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Bu antik kent sadece Çanakkale’nin değil, ülkemizin, hatta dünyanın gözbebeği. Zamanlar üstü bir değer ve tüm insanlığa ait bir hazine. Maziden kalmış ve atiye nakledilecek bir kadim ve bir büyük medeniyet. 2018 Troia Yılı işte bu yücelikler buluşması için eşsiz bir fırsat, tozlarından arındırılan bu birikim, 2018 Troia yılıyla daha da ışıldıyor” dedi. Festival, Fazıl Say’ın bestelediği eseri Truva Sonatı’nın dünya prömiyeri ile başladı. Çanakkale Belediyesi’nin 2018 Troia Yılı kapsamında sipariş ettiği eserde, Fazıl Say büyülü destan Troia’nın tüm dramatik ögelerini müziğiyle hissettirdi. Festivalin ilk akşamında dünyaca tanınan grup Barcelona Gipsy Balkan Orchestra’sı da eğlence dolu bir gece yaşattı.

Troia Barış İle Yaşıyor 1

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin.

Festivalin ikinci gününde Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödül Töreni düzenlendi. Festival kapsamında verilen ödülün bu yıl ki sahibi, kendisini Troia’lı olarak tanımlayan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şahin oldu. Haluk Şahin Homeros okumalarının düzenleyicisi ve yapımı süren Troia Müzesi’nin en önemli destekçileri arasında. Festival ikinci gününde Dina Ensemble ve Erol Evgin konserleri sona erdi.

Troia Barış İle Yaşıyor 2

Erol Evgin.

55. Uluslararası Troia Festivali üçüncü gününde, Eleni Karaindrou ve Senfoni Orkestrası Çimenlik Kalesi’nde, Mehmet Erdem de Özgürlük Parkı’nda sevenleriyle buluştu.

Troia Barış İle Yaşıyor 3

Eleni Karaindrou ve Senfoni Orkestrası.

Efsane artık operasıyla da anılacak

Hikâyesi ile büyüleyen efsaneye sahip olan Troia’nın artık operası da var. Çanakkale Belediyesi’nin ısmarladığı Troia Efsanesi Operası’nın dünya prömiyeri festivalin dördüncü günü gerçekleşti. Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen opera, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlandı, Aytaç Manizade yönetiminde sahnelendi. Aynı akşam Karadeniz ezgilerinin sevilen sesi Resul Dindar da Özgürlük Parkı’nda sahne aldı.

Troia Barış İle Yaşıyor 4

Troia Efsanesi Operası.

Beş gün boyunca yerli ve yabancı pek çok sanatçıyı ağırlayan festival son gününde Fransız sanatçı Dany Brillant ve Rubato grubunu ağırladı.

Troia Barış İle Yaşıyor 5

Dany Brillant ve ekibi.

Çanakkale’nin kültür, sanat hayatına büyük katkı sağlayan Uluslararası Troia Festivali sadece konserler değil; diğer etkinliklerle de renkli bir programa sahipti. Arkeolog Fecri Polat, Prof. Dr. Haluk Şahin, tiyatrocu Levent Üzümcü ve yazar Ataol Behramoğlu ile söyleşiler yapılırken; üç tiyatro oyunu ve Troia’yı anlatan sergiler gerçekleştirildi.