Singapur’un “bilinmeyen yüzünü” ve “gerçek” gündelik yaşamını, “sıradan” kabul edilen manzaralar ile yerel anlatımlar ve farklı bakış açılarıyla görünür hale getiren “Görünenin Ardındaki Singapur” sergisi 05 Nisan’da Pera Müzesi’nde izleyicilere kapılarını açtı.

Güneydoğu Asya coğrafyasında dar bir alanda yer alan “şehir devlet” Singapur, yeryüzünün küçük, fakat zengin ülkelerinden biri olarak, istikrarlı siyasi ve ekonomik yapısı, gelişmiş hizmet sektörü ve sahip olduğu etkin ticaret ağı sayesinde, dünyanın en önemli ticaret limanı ve finans merkezleri arasında yer almaktadır. 1965’de bağımsızlığını kazanan ülke ‘Üçüncü Dünya’dan ‘Birinci Dünya’ya terfi etmiş bir devlet olarak, sıklıkla post-endüstriyel kapitalist çağın ideal örneği olarak da gösterilir. Neoliberalizmin en iyi örneklerinden biri olduğu kadar, aynı zamanda bu ekonomik ideolojinin getirdiği eşitsizlik de Singapur’un nüfusunda açık bir şekilde gözlemlenebilir. Öyle ki, son 60 yılda nüfusunu dörde katlayıp, yaklaşık 6 milyon insana ulaşmış olmaları, ülkede pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir.

Derinlikli bir gözlem ve sorgulama niteliği taşıyan sergi, yaşadıkları ülkenin meselelerini konu alan fotoğraf sanatçılarının oluşturduğu PLATFORM adlı topluluk tarafından gerçekleştiriliyor. PLATFORM, özgün bir bakış açısı ile “görsel hikaye anlatıcılarını” bir araya getirerek, her birinin ülke hakkındaki görüşlerini sunabilecekleri bir alan yaratıyor.

Serginin küratörü, aynı zamanda fotoğraf sanatçısı ve PLATFORM kurucularından Tay Kay Chin “Bir çok Singapurlunun kendi kendilerine sorduğu “Nerede yaşamalıyım?” sorusuna “Çoğumuz için tek seçenek ülkeyi terk etmekmiş gibi görünüyor. Fakat yurtdışında vakit geçirmek hem zihinsel hem de fiziksel olarak yorucu olabiliyor. Çok geçmeden, bulmak için bunca yıl ve para harcadığımız şey aslında kendi ülkemizde gözlerimizin önünde miydi acaba? diye düşündürüyor” diyerek, son yıllarda bize de tanıdık gelen bir ikilem sunuyor.

Çoğu Singapurlu 34 belgesel ve fotojournalizm alanlarında uzman fotoğraf sanatçıların çalışmalarından oluşan sergi, 20 Mayıs 2018 tarihine kadar Pera Müzesinde ziyaret edilebilir.