Türkiye İş Bankası Müzesi, herkesi Milli Mücadele’nin 100 yıllık öyküsüne doğru tarih yolculuğuna çıkarıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Milli Mücadele’nin isimsiz kahramanları olan Anadolu insanını saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan “İstiklal” isimli sergi kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Milli Mücadele’nin Tarihine Yolculuk 1

Eminönü’ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi’nin giriş katında yer alan sergi, “On Yıllık Savaş”, “Mütareke ve İşgal”, “Direniş ve Kuvayı Milliye”, “Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa”, “Hukuk ve Taarruz”, “İstiklal ve Cumhuriyet” olmak üzere altı bölümden oluşuyor. Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın, danışmanlığını da Prof. Dr. Haluk Oral’ın üstlendiği sergide, bine yakın belge, fotoğraf, film ve haritalar yer alıyor. Savaşa dair askeri objeler, o dönem kaleme alınmış günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalar, cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler ile o dönemde yayımlanmış Minber, Tasviri Efkar, Memleket, Ati, İkdam gibi gazetelere yansıyan başlıkları, muharebeler sırasında Milli Mücadele’yi anlatan propaganda afişlerini, dünya basınıyla yapılan mülakatları da sergide görmek mümkün.

Milli Mücadele’nin Tarihine Yolculuk 2

İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen, serginin Milli Mücadele’ye dair önemli izler bırakacağına inandıklarını belirterek yeni nesillerin kendilerine miras bırakılan Cumhuriyetimizin hangi zorluklarla kurulduğunu görecekleri anlamlı ve kapsamlı sergiyi açmaktan onur duyduklarını vurguladı.

İstiklal” sergisini yıl sonuna kadar Türkiye İş Bankası Müzesi’nin giriş katında ziyaret edebilirsiniz. Girişi ücretsiz olan müze, pazartesi günleri hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arası açık.