Planlı ve plansız yapılaşma, betonlaşma, doğal ve tarihi unsurların yok edilmesi, kirlilik... Kente karşı işlenen suçlar saymakla bitmiyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), bu sorunlara karşı dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla “Kente Karşı İşlenen Suçlar” isimli fotoğraf yarışması düzenliyor.

Yarışma, katılımcıların yaşadıkları kente eleştirel gözle bakarak suçları belgelemelerini, yarışma sonucu düzenlenecek sergi ve sergi kitabıyla birlikte toplumdaki kent kültürüne katkı sunmayı hedefliyor.

Magma Dergisi Editöryal Koordinatörü Oktay Uludağ’ın değerlendirme kurulunda yer aldığı fotoğraf yarışmasının son başvuru tarihi 14 Nisan. Dereceye giren ve sergilenecek fotoğrafların ilanı 17 Mayıs’ta ÇYDD’nin resmi hesapları üzerinden açıklanacak.

Yarışmaya katılım şartları şöyle:

- Katılımcılar, fotoğraf yarışmasına en fazla 2 adet fotoğraf gönderebilir.

- Yarışmaya katılmak için gönderilen fotoğrafların boyutu 1600 x 1600 olmalı.

- Fotoğrafçı, gönderdiği fotoğraf dereceye girerse, bunun ilanından itibaren en geç 5 iş günü içerisinde çalışmasının orijinal dosyasını, minimum 6MP çözünürlükle kentekarsiislenensuclar@cydd.org.tr adresine göndermekle yükümlü. Fotoğraflar, sergi baskısında görülmesi istenildiği şekilde hazırlanıp gönderilmeli. Fotoğraf kesilebilir ancak photoshop ve illüstrasyon olmamalı.

- Fotoğraflar yarışma organizasyonu sonunda gerçekleştirilmesi planlanan sergilere sanatçının adı, soyadı ve kendini tanıtan 300 karakteri geçmeyecek kısa yazı belirtilerek dahil edilecek.

- Orijinal dosyası talep edilen fotoğraflar gönderilemiyorsa, ödül ve derece bir sonraki yarışmacıya aktarılacak. Gönderme süresi 5 iş günü ile sınırlı.

- Başvurular tanıtım yazısı, fotoğraflar, fotoğrafın çekildiği yer ile birlikte kentekarsiislenensuclar@cydd.org.tr adresi üzerinden gerçekleştiriliyor.

- Yarışmaya telefon (dijital) çekimler de katılabilir.

- Yarışmaya son 1 yıl içerisinde çekilmiş fotoğraflar kabul ediliyor.

Yarışmanın;

Birincilik ödülü Nikon D5600 fotoğraf makinesi + 18-55mm lens,

İkincilik ödülü 1500 TL,

Üçüncülük ödülü 1000 TL olarak belirlendi. Sergiye katılacak 30 fotoğraf sahibine sertifika hediye edilecek.

Yarışma ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.