Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED), 12 Ekim akşamı başladı. Açılış töreninin sonunda Bulutsuzluk Özlemi solisti Nejat Yavaşoğulları sahneye çıktı. Festivalin açılış filmi, Magma yazarı Mert Gökalp’in İstilacılar belgeseliydi. Toplam dört kategoride 53 belgeselin izleyiciyle buluşacağı festival her sene olduğu gibi bu yıl da ücretsiz. 16 Ekim’e kadar sürecek festivalde filmler, Bozcaada Halk Eğitim Merkezi ve Salhane’de izlenebilecek.

BIFED Başladı 1

“Savunucuları savunun, yeşili, adaleti, barışı savunun. Bugün buna her zamandan daha fazla ihtiyaç var.”

Açılış töreninde konuşan Festival Yönetmeni Petra Holzer konuşmasında hakları savunmanın önemine dikkat çekti: “Böyle zamanlarda yani dayanışmadan, samimiyetten, sanattan umudu kestiğimiz zamanlarda; sadece kendi hakkını değil, hepimizin hakkını savunan birileri çıkıyor. Çıkıyorlar ve cesurca belgeseller yapıyorlar. Yalnızca kendi hakkını değil, bizim hakkımızı, bizi savunan belgeseller. Belgeselleriniz sanatın dünyanın tüm coğrafyalarında olası olduğunu kanıtlıyor. Ona bütün kalbimizle inanıp ve peşinden gidiyoruz. İnsan bir mucizedir, bize yaşama ve mücadele gücünü bu mucize verir. Savunucuları savunun, yeşili, adaleti, barışı savunun. Bugün buna her zamandan daha fazla ihtiyaç var.”

Ödüller 15 Ekim’de sahiplerini bulacak

Festivalde Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için 15 farklı ülkeden toplamda 14 film yarışıyor. Bu filmlerden ikisi ise Türkiye’den. Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinde de 8 film bulunuyor. Panorama ve Özel Gösterim bölümünde gösterilecek, diğer filmlerle birlikte, toplam 53 filmi izlemek için dünyanın farklı bölgelerinden yönetmenler, iklim mücadelecileri, öğretmenler ve öğrenciler festivalde buluştu.

Festivalin kazananları 15 Ekim Cumartesi günü Bozcaada’da yapılacak törende sahiplerini bulacak. Sanatçı Pınar Tınç’ın doğada karşılaştığı çeşitli materyallerle tasarladığı “Mavi Zamanı” ismini verdiği heykel kazanan yönetmenlere verilecek. Ödül töreninin ardından 16 Ekim Pazar günü kazanan filmler tekrar gösterilecek.

BIFED Başladı 2

Aracını Paylaş, Mataranı Yanında Taşı

BIFED’de bu sene iki önemli ekolojik çağrı da yapıldı. “Aracını paylaş” çağrısı ile kendi aracıyla festivale gelenlere veya aracı olmayıp da arabasıyla festivale gelecek olanların haberleşerek yol arkadaşı olmasını arzulayan festival böylece daha az karbon salımı, daha az yakıt, daha çok arkadaşlık amaçlıyor.

Ayrıca bu yıl festival katılımcılarının kendi matara ve kahve kupalarını getirerek kağıt bardak ve plastik şişe kullanımını en aza indirilmesine katkı sunması isteniyor. Belediyenin arıtmalı çeşmelerinden ücretsiz olarak su doldurulabileceği gibi festivale destek veren kafelerden de indirimli kahve alınabilecek.

Festivalle ilgili detaylı bilgileri bifed.org sitesinden veya BIFED’in sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.