La Scala tiyatrosu, iklim değişikliği konusunda ilk opera olan “Karbondioksit (CO2)” isimli eseri sahneledi. Ian Burton tarafından kaleme alınan eser, karakter iklimbilimci Doktor Adamson’ın çevre üzerindeki tehditler üzerine yaptığı bir konferans ile başlıyor. Peşinden gelen Adem ile Havva sahneleri, Gaia’nın harika doğa şarkısı, koronun söyleyip sahnelediği “Dünyamız” şarkısı ile enfes bir eser.

Dokuz sahnelik bu eserde büyük bir orkestra, ham ses efektleri, resim ve video görüntüleri kullanılıyor. Ürkütücü aryaları ve fantastik karakterleriyle eser, sera gazlarının gezegenin atmosferini nasıl etkilediğini de anlatıyor.

Bestecisi Giorgio Battistelli, eserin türünün ilk opera eseri olduğuna dikkat çekerken, insanlık ve tabiat arasındaki aşkın, dramanın, kıskançlığın ve suistimalin zor ilişkisini ele aldığını söylüyor.

David Adamson karakterini canlandıran Anthony Michaels-Moore, eserin dünyanın neresinde olduğumuzla çok alakalı olduğu söylüyor ve ekliyor: “İzleyicilerden sadece bir kişi sunduğumuz şeyden olumlu bir şekilde etkilenirse kendimizi başarılı hissedeceğiz.”

 

Kaynak: Pelin Aydın / gaiadergi