Keşif ve gezi turlarıyla gezginleri yeryüzünün dört bucağına taşıyan seyahat acentesi Dünyanın Renkleri ile keşif ve coğrafya dergisi Magma, yeni bir yolculuğa çıkıyor. Sibirya’dan Moskova önlerine muazzam bir coğrafyaya yüzyıllarca hükmetmiş Altınordu İmparatorluğu’nun kalbi Tataristan’dan başlayacak yolculuk, Rus halkının tarih sahnesine çıktığı muhteşem Altın Halka şehirleri ve Moskova’ya uzanacak.

31 Mayıs - 9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek tura katılanlara, Türk ve Rus tarihinin bu bilinmeyen coğrafyasının tarihsel ve kültürel öyküsünü anlatmak üzere Magma Dergisi’nden Kemal Tayfur ve Özcan Yüksek de eşlik edecek. Kemal Tayfur, Tataristan’ın tarihi ve Tatar halkının kültür zenginliği; gezinin Altın Halka kısmında da Rusya’nın bin yıllık tarihi hakkında sunumlar yapacak.

Tataristan Altın Halka turu, Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti bin yıllık efsanevi şehir Kazan’dan başlayacak. Gezginler, kadim Türk şehri Kazan’da arkeolojik, tarihi, mimari ve doğal değerleri yerinde görecek, eski Türklerin tarihine tanıklık edecekler. Görkemli Volga Nehri’nin mucizelerini görecekler. Kazan’dan sonraki durak ise Türklerin en eski başkentlerinden olan Bolgar kasabası. Bu kasaba, bölgeye ilk gelen Bulgar Türklerinin 7. yüzyılda kurduğu Büyük Bulgar kağanlığının merkeziydi.

Turun bundan sonraki bölümü Rus halkının gizemli dünyasına giriyor. Rus halkının tarih sahnesine çıktığı bölge, Moskova’nın kuzeyindeki Altın Halka şehirleri. Sergiyev Posad, Preslavl Zalesky, Rostov Veliki, Yaroslavl, Kostroma, Suzdal, Vladimir... Rus adı, Rus ruhu ve kültürü bu şehirlerde doğdu. Her biri eski çarlığın ve Moskova tacının mücevherleri sayılıyor. Gezinin son durağı ise Moskova. Eski Rusya’nın ve Sovyetlerin sembolü Moskova, kültürü, tarihi, mimari zenginlikleri, müzeleri, hareketli eğlence ve sanat hayatıyla eşsiz bir şehir. Tur, her köşesi romanlara ve öykülere konu olmuş bu şehre üç gün ayırıyor.

GEZİYE KATILMAK İÇİN

Tur programını Dünyanın Renkleri web sitesinden ayrıntılı öğrenebilir veya (0212) 361 20 00 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.