“Ümidim, bu söyleşileri bilhassa çocuklarımızın ve gençlerimizin okuması ve kendilerine dersler çıkarmalarıdır. Unutmasınlar ki Ay’a giden astronotlar, Nobel Ödülü kazananlar, olimpiyatlardaki şampiyonlar ve hatta kas gücüyle devriâlemi başaranlar bile geçmişte çocuktu. Eğer ben onların kendi hayallerine sahip çıkmalarına, “Yaparım” demeye cüret etmelerine, ilk adımı atacak cesareti göstermelerine ve zorlandıklarında sebatla mücadeleye devam etmelerine katkıda bulunabilirsem bu kitap amacına ulaşır.”

Kaslagit sloganıyla 2003’te yola çıkarak kürekle okyanus geçen ilk Türk olan Erden Eruç’un önsözünü bu sözlerle bitirdiği, hayatını, devriâlem yolculuğunu, azmini, başarılarını anlatan Dalgalar Beni Çağırır isimli kitap raflarda. Çağrı Özpideciler’in nehir söyleşi şeklinde hazırladığı kitap, Elma Yayınevi etiketiyle yayımlandı. Eruç, kitabın basılmasını önsözünde şöyle anlatıyor: “Elinizdeki kitap, Çağrı Özpideciler’in ısrarı ve yılmaz çabalarıyla derlendi. İçindeki söyleşilerde de okuyacağınız gibi, kitap yazmak konusuna dair tereddütlerimi uzun süre yenememiş, bu süreci 5 sene 11 gün süren devriâlem yolculuğumu tamamladığım 2012 yazından beridir erteleye gelmiştim. Yapılanların bir şekilde paylaşılması gerekiyordu; söyleşilerle derlediğimiz bu çalışma o eksiği tamamladı.”

Dalgalar Erden’i Çağırıyor 1

Magma dergisi genel yayın yönetmeni Özcan Yüksek de yazdığı önsözünde Eruç’un yolcuğunu şöyle tanımlıyor: Yeryüzünün doğası hızla tükenirken bu tükeniş, hayvanların ve bitkilerin pek çok türünün sonsuza değin yitirileceği anlamına geliyordu. Erden Eruç’un epik yolculuğu, son bir umut çığlığı, son bir sevinç ya da son bir ağıt olacaktı. Erden, insanlığa “Umudunu kesme, biraz daha dayan” diyordu, “dünyayı kurtarmalıyız, dünyayı kurtarabiliriz”.

Dalgalar Beni Çağırır, 12 bölümden oluşuyor. Erden’in fotoğraf albümünün de bulunduğu 360 sayfalık kitap tüm kitapçılarda.

Özcan Yüksek’in Kaleminden Erden Eruç

"Erden Eruç, yalnızca kas gücünü kullanarak, 5 yıl 11 gün sonra tek başına devriâlemi başarmıştır. Tarihte kendi gücüyle bunu başarmış ilk ve tek kişidir. En hızlı “kas gücüyle devriâlem rekoru”nun sahibidir ve üç ayrı okyanusu küreklemiş ilk kişidir. Büyük Okyanus’ta teknesinde geçirdiği 312 gün ile denizde en uzun süre kalan yalnız kürekçiye dair Guinness Dünya Rekoru’nu kırmıştır. Atlas Okyanusu üzerinde kas gücüyle durmadan katedilen en uzun mesafe Eruç’a aittir. 2016 yılı sonu itibarıyla hayatının 934 gününü okyanuslarda kayığında geçirmiş, hayatta olan en tecrübeli okyanus kürekçisidir.