Hayvanların dolaştığı alanlarda bıraktığı izler ve dışkılar, nesli tükenmiş türlerin yaşantısıyla ilgili bilgi verir. Universidad Autónoma de Madrid’ten Carlos M. Herrera-Castillo ve meslektaşları, İspanya'nın Las Hoyas Bölgesi'ndeki yaklaşık 129 milyon yıl öncesine tarihlenen bir theropod dinozorunun yürüyüş güzergâhında bıraktığı ayak izlerini inceledi. 6 Nisan’da PLOS ONE dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, dinozorun ayağı yaralıydı.

Araştırmacılar, izleri tanımlamak, modellemek ve bunları benzer güzergâhlarla karşılaştırmak için çeşitli teknikler kullandı. Gözlemlere göre, sağ ayağın yaptığı izler üç parmağı da gösteriyordu ancak sol ayağın en içteki parmağının tortuda aşırı kısa ve düzensiz şekilli iz bırakması, o ayak parmağında bir yaralanma veya şekil bozukluğu olduğunun göstergesiydi. Ayrıca ayak izleri yaygın bulunan theropod izlerinden daha geniş aralıklarla dizilmesi, dinozorun yaralı ayağını telafi etmek için yürüyüşünü ayarladığının göstergesi olabilir. Zira bu tahmin, bazı ayak izlerinde, hayvanın o tarafa daha fazla ağırlık verdiğini gösteren belirli deformasyonlarla da destekleniyor.

Araştırmaya geniş çerçeveden bakan uzmanlara göre, çalışma, bu dinozorun ve belki de başka pek çok canlının patolojik sorunlara rağmen hayata tutunmanın yollarını nasıl bulduğuna ışık tutuyor.