Çevre alanında bu yıl sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelip başlattığı kampanyalar öne çıktı. Geçtiğimiz sene 28 kuruluşun nesli tehlike altındaki kuşların vurulmaması için oluşturduğu Yaşasın Kuşlar Hareketi birlikteliği bu yıl genişleyerek 234 kuruma ulaştı ve avcılığın tamamen yasaklanması talebiyle yeni bir kampanya başlatıldı. 68 bine aşkın imzanın toplandığı kampanya #HayvanlarYaşamakİstiyor, #AvcılıkCinayettir, #NedenÖldürüyorsun etiketleriyle günlerce Twitter gündeminde kaldı. 

Yılın sonuna yaklaşırken maden ve enerji şirketlerinin doğayı tahrip etme pahasına faaliyetlerine devam edebilmelerine olanak tanıyan Torba Kanun teklifi gündeme geldi ve Ekoloji Birliği önderliğinde 107 kurum ve topluluk, 7 siyasi parti #TorbaYasayıGeriÇek demek için bir araya geldi.

Bu yıl çevre alanında en çok imza alan ikinci kampanya 18 kurumun başlattığı “Adana’ya Temiz Hava” kampanyasıydı. Hunutlu kömürlü termik santralini istemeyen kuruluşlara 55 bin 488 kişi destek oldu.

- Avcılık Tamamen Yasaklansın #HayvanlarYaşamakİstiyor #avcılıkcinayettir  64.164

- Hunutlu Kömürlü termik santralini değil #AdanayaTemizHava istiyoruz!  55.488

- Olympos’a Dokunma! #OlymposaDokunma 54.995 

- Maden ve Enerji Şirketlerini Değil, Doğayı Savun. Şirketlere Çıkar Sağlayan #TorbaYasayıGeriÇek  40.892

- Kazdağları'nda Milyonlarca Ağaç Tehlikede. Cengiz Holding, Kazdağları'nı Terk Et! #KazdağlarınıSavun  35.633

Bu Yıl Öne Çıkan Başarılı Çevre Kampanyaları

Galata’nın Kuşları Özgür 

Başlatan: Simurg Kuş Yuvası Derneği 

Galata Kulesi’ndeki restorasyon çalışması, kule cephesinde üreyen kuşları tehdit ediyordu. Kolektif bir mücadele sonucu restorasyon, üreme döneminin bittiği sonbahara ertelendi.

Gıdada Sansür İçeren Kanun Maddeleri Geri Çekildi

Başlatan: Gıda Hareketini Birlikte Büyütmek

80 kurumun birlikte mücadelesiyle, gıdayla ilgili yayınlara yönelik sansür içeren maddeler, Meclise gelen kanun teklifinden çıkarıldı.

Caretta Carettalar Ve Kum Zambakları Kurtuldu

Başlatan: Güldane Şahin

Caretta carettaların yuvalama alanı ve kum zambaklarının bulunduğu Antalya’nın Yeşilöz Sahili açıklarında Aytemizler A.Ş.’nin petrol boşaltım tesisini büyütme projesi iptal edildi.

Ölüdeniz'de Jeotermal Sondajına İzin Verilmedi

Başlatan: Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği

Ölüdeniz ve Kayaköy’deki doğal ve arkeolojik sit alanlarına 6 adet jeotermal sondaj kuyusu açılması için izin ve ruhsat verilmişti. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı, Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü, Ölüdeniz'de jeotermale olumlu görüş vermedi. 

Büyükada'da Heliport Projesi Durduruldu

Başlatan: İzel Levi Coşkun

Büyükada'da deniz doldurularak helikopter pisti ve iskele yapılması planlanıyordu. Mimarlar Odası’nın açtığı davada, İstanbul 9. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Ayvalık Tabiat Parkı İhalesi İptal Edildi

Başlatan: Ayvalık Tabiat Parkı Platformu

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde halk plajı olarak kullanılan Pınarboğazı ve Dalyan kıyıları ile koyların günübirlik tesis olarak işletilmek üzere ihaleye verilecekti. Ayvalık Tabiat Parkı Platformu'nun çabalarıyla ihale iptal edildi.

Rakamlarla 2020

(09 Aralık 2020 tarihi itibarıyla alınan verilere göre) 

Change.org Türkiye toplam kullanıcı sayısı: 19.587.336

2020’de Change.org’a katılan yeni kullanıcı sayısı: 1.102.568

Başlatılan kampanya sayısı: 30.522

Başarı ilan edilen kampanya sayısı: 295

Başarı olduğu Change.org ekibi tarafından doğrulanan kampanya sayısı: 186

Kampanyalara atılan toplam imza sayısı: 14.653.017 

İmza atan kişi sayısı: 2.995.908