Mersin Çamlıyayla’da 17 – 22 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 19. Türkiye Kuş Konferansı'nda kuş araştırmaları, Önemli Kuş Alanları (ÖKA), kuşların dağılımı, ekolojileriyle ilgili yeni bulgular, korunma durumları, deniz kuşları, kırmızı listeler ve doğa kültürü içinde kuşlar gibi pek çok farklı konuda oturumlar gerçekleştirildi. 

Konferans kapsamında düzenlenen oturumlarda çok sayıda isim sunum yaptı. Kuşların doğa eğitimindeki yerini Nazım Kaşot; yaralı kuşların rehabilitasyonunda dikkat edilmesi gereken noktaları Simurg Kuş Yuvası Derneği adına Alaz Uslu; Türkiye’de yaşayan kara akbabaların durumunu ve türün araştırılması için yürütülen güncel çalışmaları Şafak Arslan anlattı.

Konferansta kuşların coğrafya ve kültürle ilişkisi de ele alındı. Turan Çetin ve Oktay Armutoğlu Mersin’in göçerleri ve bölgede yaşayan canlılarla ilişkilerine değinirken; Çamlıyayla ile Mersin’in kuşlarını Tayyar Aytekin ile Lütfi Altınsu; Ömer Tuğrul Kaya da Mersin’in kuşlarının yerel isimlerini ve bu isimlerin nereden geldiklerini paylaştı.

Kuşçular Mersin’de Buluştu 1

Kuşları koruma çalışmaları da konferansın önemli başlıklarından biriydi. Korhan Özkan, Doğu Akdeniz’in yok olan deniz kuşlarını ve bu konuda yapılan çalışmaları; Eyüp Fatih Şimşek İzmir Gediz Deltası’ndaki koruma çalışmalarını anlattı. Selçuk Aslan, Akdeniz’de yaşayan deniz kuşlarını ve bu türlerin balıkçılık faaliyetleri ile ilişkisini ortaya koymak için yapılan projelerle ilgili sunum yaptı. Bahar Bilgen, göç çalışmalarının tarihini anlatırken; Itri Levent Erkol da Adana Sarımazı Yırtıcı Kuş Göçü sayımını ve göç izleme çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Oturumların ardından Önemli Doğa Alanı (ÖDA) olan Bolkar Dağı ve Göksu Deltası’nda yapılan kuş gözlem etkinlikleri ile katılımcılar, bölge kuşlarının ve doğasını tanıma şansı buldu. Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, kuşların ve doğanın korunması için bir araya geldiklerini, bu tarz buluşmaların çoğalmasını ve kuşların korunması için çalışan herkesin bir araya gelmesini dilediklerini belirtti.

Kuşçular Mersin’de Buluştu 2


Kuşçular Mersin’de Buluştu 3