WWF-Türkiye’nin tehlike altındaki biyolojik zenginliklerin yerel girişimlerce korunmasını teşvik etmek amacıyla yürüttüğü, Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nın dördüncü döneminde desteklenecek projeler belli oldu. Anılarda Kalmasın çağrısıyla yola çıkılan yeni dönemin başvuruları, aralarında Magma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek’in de bulunduğu seçici kurul tarafından değerlendirildi. Kurulun kararına göre yeni dönemde;

• Rize Hemşin’deki karakovan arıcılığı,

• Muğla Fethiye’deki su samurları,

• Trakya ve Bolu’daki şah kartallarını koruma projeleri desteklenecek.

Bireylerin ve kurumların bağışlarıyla oluşturulan fon, Türkiye’de doğa koruma alanında çalışan üç yerel sivil toplum kuruluşunun projelerinin hayata geçirilmesini sağlayacak. Sivil toplum kuruluşları, WWF-Türkiye’nin vereceği proje uygulama eğitiminin ardından ocak ayında faaliyetlerine başlayacak.

Anılarda Kalmasın 1

Hemşin, karakovan arıcılığı. Fotoğraf: WWF-Türkiye.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, doğayı korumanın yöre halkının kendi değerlerine sahip çıkmasıyla mümkün olduğunu belirterek yok oluşa dikkat çekti: “Canlı popülasyonları, 1970’lerin başından bu yana dünya genelinde ortalama yüzde 60 azaldı. İnsanın dünya üzerindeki ekolojik ayak izi hızla büyürken doğal hayata bıraktığımız alan da o ölçüde daralıyor. Süreçte Türkiye’de küresel düzeyde tehlike altında olan tür sayısı da son 10 yılda dört katına çıkarak 400'e ulaşmış durumda. Ülkemiz biyolojik çeşitlilik için cazip bir coğrafya olmaktan giderek uzaklaşıyor.”

Anılarda Kalmasın 2

Akgöl. Fotoğraf: WWF-Türkiye.