Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Zeytinli-Altınkum Mevkii’nde bulunan sulak alan yapılaşma tehdidi altında. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, “Hazine’ye ait 379 dönüm büyüklüğünde sulak alan niteliğindeki 1862 Ada 6 No’lu parselin Milli Emlak tarafından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini, rezerv yapı alanı olarak belirlendiği anlaşılan söz konusu alanla ilgili tapunun devir işleminin, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 13.02.2020 tarihli 17 No’lu Meclis kararında oybirliğiyle kabul edildiğini öğrendik” açıklamasında bulundu.

Dernek, bazı meclis üyelerinin arazinin satışa çıkartılmasına ve yapılaşmaya açılmasına karşı çıkıp halka iadesini istediğini ancak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın “Zeytinli’deki arazide pazar alanı, cami, terminal, turizm amaçlı bölümler, konut alanları yapılacak parseller üretip satmayı planlıyoruz. Buradan gelir elde edeceğiz. İhtiyaçların karşılandığı, modern olanakların sağlandığı bir bölgeye dönüştürmek istiyoruz. Daha fazla hizmet vermek ve şehre katkı sağlamak için gayrimenkul geliştirmenin derdindeyiz. Burası hiç kimsenin anlam veremediği, bomboş bir arazi. Milli Emlak zamanında satmamış, imarla ilgili bir çalışma yapılmamış. Şimdi Büyükşehir’in yapması lazım. Edremit Belediye Başkanımızla konuştuk, buranın değerlendirilmesi ve üretilecek kaynağın tüm şehir ve ilçelerimiz için kullanılması gerekiyor” demecini verdiğini öğrendiklerini açıkladı.

“Edremit-Zeytinli sulak alanında yapılaşma istemiyoruz” diyen dernek üyeleri, “Yücel Yılmaz’ın yaptığı konuşma oldukça talihsizdir. Söz konusu parsel, ‘hiç kimsenin anlam veremediği, bomboş bir arazi’ değil, doğal bir sulak alandır” dedi. Edremit Körfezi’nin yetersiz altyapı ve yapılaşma baskısı nedeniyle daha fazla yük alamayacağını vurgulayan dernek üyeleri, “Söz konusu alanın yapılaşmaya açılmasından ve konut alanı olarak satışı kararından acilen vazgeçilmeli. Ya doğal hali ile bırakılmalı ya da bilim insanlarının önerileri ve dünyadaki örnekler doğrultusunda, sulak alan özelliği ve ekosistemi bozulmadan, doğal tabiat parkı olarak düzenlenmeli” talebinde bulunuyor.