İzmir’in Seferihisar ve Menderes ilçesi sınırlarındaki Orhanlı ve Yeniköy mevkilerinde jeotermal enerji santrali yapılması planlanıyor. Santralin yapılmasının planlandığı alan, zeytin ormanların bir bölümünü kapsıyor. Bu alanda 14 jeotermal kaynak arama kuyusu açılması öngörülüyor. Projenin hayata geçirilmesi halinde İzmir Yarımadası’na özgü erkence türü zeytinlerden oluşan zeytin ormanları büyük zarar görecek. Üstelik yörenin doğasını tahrip edecek ve canlıların hayatını tehlikeye atacak projenin, Çevresel Etki Değerlendirme Raporu süreci başladı.

İzmir’in Zeytin Ormanları Tehdit Altında 1

Yöre Halkı Projeye Karşı

Orhanlı ve Yeniköy sakinleri projeyi yaptırmamaya kararlı. Salgın nedeniyle fiziksel mesafe kuralına uyarak bir araya gelen yöre halkı, santralin özellikle geçim kaynakları olan zeytin ağaçlarını olumsuz etkileyeceğini ve yörenin doğasına zarar vereceğini vurguladı. Jeotermal enerji santralini kesinlikle istemediklerini belirten halk, yetkililere seslendi: “Bu proje tamamen durduruluncaya kadar takipçisi olacağız. Zeytin ağaçları geleceğimiz, jeotermal istemeyiz.”

Orhanlı Köyü Kültür, Doğa, Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Yaşar Buyruk da “Hem köyümüz Orhanlı hem de Yeniköy, üreterek yaşayan ve yediden yetmişe kültürünü devam ettiren köyler. Özellikle zeytincilik bu yörede yaşayan insanlarımızın en önemli geçim kaynaklarından biri. Buraya jeotermal enerji santrali yapılması demek, zeytin ağaçlarının hastalanması, veriminin düşmesi, ölmesi demek. Zeytin ağaçları yoksa, biz yokuz. Kurdun, kuşun, bizim hakkımız için jeotermal istemiyoruz” dedi.

İzmir’in Zeytin Ormanları Tehdit Altında 2

Yüzlerce nadir bitki, kuş ve memeli türünün yaşadığı yöre, Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik açısından en değerli 312 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Kızıldağ Önemli Doğa Alanı (ÖDA) içerisinde yer alıyor. Türkiye doğasının korunması için çalışan Doğa Derneği’nin merkez ofisi de Orhanlı Köyü’nde bulunuyor.