Bu yıl dördüncüsü düzenlenen fuarın basın toplantısı İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi’nde yapıldı. Toplantıya Heritage İstanbul Proje Yaratıcısı ve Yöneticisi Osman Murat Akan, Doğuş Holding Sanat Danışmanı Çağla Saraç, Arkeolog Nezih Başgelen, TG Expo Genel Müdür Yardımcısı Nergis Büyükkınacı ve Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı İbrahim Halil Korkmaz katıldı.

Arkeoloji Fuarı’na Geri Sayım Başladı 1

Heritage İstanbul Proje Yaratıcısı Akan, bu fuar ile kültür endüstrisinin buluşma noktası olmayı hedeflediklerini, kültürel miras sohbetleri ve atölye çalışmaları ile tarihi, sanatsal ve kültürel mirası gelecek nesillere taşımayı istediklerini belirtti.

Göbeklitepe’nin 20 yıllık ana sponsoru Doğuş Holding adına konuşan Doğuş Holding Sanat Danışmanı Çağla Saraç, Göbeklitepe Arkeolojik Alanı’nda yaptıkları çalışmalara değinerek, arkeolojik alanın yerel ve uluslararası iletişimini sağlamayı ve farkındalığı artırmayı hedeflediklerini vurguladı.

Arkeolog Nezih Başgelen de, bu topraklarda yüzyıllardır süregelen soyut ve somut kültürel mirasların sahipleri olmamızın büyük sorumluluklar getirdiğini belirtti. Fuarın bu sorumluluk bilincinin yaygınlaşmasında ve kültürel etkileşimi sağlamada büyük önem taşıdığını ifade etti.

Arkeoloji Fuarı’na Geri Sayım Başladı 2

Heritage İstanbul'un basın toplantısı İstanbul Arkeoloji Müzeleri Kütüphanesi’nde düzenlendi.

Heritage İstanbul 2019

Arkeoloji, restorasyon ve müzecilik bileşenlerini bir araya getiren Heritage İstanbul bu yıl da dopdolu geçecek. Üç gün sürecek fuarda konferanslar, kültürel miras sohbetleri ve atölye çalışmaları da düzenlenecek.

Magma Dergisi Arkeoloji Editörü Necmi Karul’un da yer aldığı konferanslarda Tarihçi İlber Ortaylı, Tamschick Media+Space GmbH CEO’su Marc Tamschick, Tate Museum Dijital İçerikler Direktörü Hilary Knight, Haus der Kunst Müzesi Sanatçılar Kurulu Başkanı Berkan Karpat, Expona, Museum Exhibition Network Kurucu CEO Dr. Alex Susanna gibi önemli isimler bulunuyor. Ayrıca Van Gogh’un Yıldızlı Gece’sini ebru sanatıyla baştan yaratmış ve eserleriyle Netflix ortaklığıyla Narcos, The Crown gibi yapımlarda yer almış Ebru Sanatçısı Garip Ay da konuşmacılar arasında.

Ülkemizin tarihi, sanatsal ve kültürel mirasını, gelecek nesillere taşımak sektöre iletişim ve networking sağlamak amacıyla yapılan fuarı 11 – 13 Nisan tarihleri arasında Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’de ziyaret edebilirsiniz.

Konferans programına ulaşmak için tıklayınız.