Dr. Jane Goodall tarafından 1991 yılında tüm canlılara saygı, özen, şefkati güçlendirmek; farklı kültürlere ve inançlara saygıyı desteklemek; gezegenimizi çevre, hayvanlar ve insanlar için daha iyi bir yer haline getirebileceğimize dair ilham vermek amacıyla kurulan Roots & Shoots Türkiye’de. Kurulduğu günden bugüne dek 87 ülkede dünyanın çevre, hayvanlar ve insanlar için daha iyi bir yer olması amacıyla çalışmalar yürüten derneğin basın toplantısı Roots & Shoots Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aslıhan Niksarlı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Niksarlı “Çocuklara ve gençlere harekete geçme, kendi çözümlerini geliştirme ve uygulama fırsatı sunarak; uyum içinde bir gezegen düşünü onlarla birlikte gündelik yaşamın bir parçası haline getirmek amacıyla kurulduk. Hemen hepimizin hayali bir: Yaşama tüm çeşitliliğiyle ev sahipliği yapan bir gezegen!” diyerek Roots & Shoots Türkiye’nin amaçlarını ifade etti.

Toplantıya onur konuğu olarak katılan Dr. Jane Goodall, Roots & Shoots’u nasıl kurduğunu anlattı: “Dünyayı dolaşıp, konuşma yaptıkça biz insanların gezegeni nasıl yok ettiğini daha iyi anladım. Geleceklerinden umudunu kaybetmiş birçok genç insanla tanıştım. Bunu tersine döndürmek için geç değil. Bu dönüşüm yolculuğunda ise en büyük umudum çocuklar ve gençler. Roots & Shoots’u bunun için kurdum.” Goodall, her kararın değişim yarattığını vurguladı: “Umutsuz olduğunuzda yapılacak en iyi şey harekete geçmek, bir şeyler yapmak, değişim yaratmaktır. Yaptığınız her şey bir fark yaratıyor. Ne tür bir fark yaratmak istediğinize siz karar vermelisiniz. O yüzden bir şey yemeden veya bir kıyafet satın almadan önce kendinize sorun. Üretiminde herhangi bir hayvan zarar gördü mü? Çevreye zarar verildi mi? Eğer bu soruların cevabı ‘Evet’ ise, onu satın almayın, giymeyin, yemeyin.”

Etkinliğin son konuşmacıları lise öğrencileri Rumeysa Lacin ve Işıl Anık’tı. Rumeysa Lacin “Bizler henüz taptaze birer filiziz. Geleceğe dair hayallerimiz, tutkularımız ve gerçekleştirmek istediğimiz değişimler var. Önemli olan bir araya geldiğimizde, başaramayacağımız hiçbir olmadığını fark etmek” dedi. Işıl Anık da herkesin gezegen için değişim ve gelişim yaratabileceğini, tek ve en önemli konunun beklememek ve zaman kaybetmeden ilerlemek olduğunu söyledi.

Roots and Shoots Türkiye, çocuklar ve gençlerin doğanın işleyişini bildiği ve yaşamında uyguladığı, yaşadığı coğrafyayı tanıdığı, birbirlerini ve biyoçeşitliliği gözettiği, kendilerini güvende ve ait hissettiği bir ortam sağlamayı hedefliyor. Kurum, çocuklardan gelen talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan programlarla onların yaratmak istedikleri dönüşüme katkı sağlarken, bilgi ve becerilerinin güçlenmelerine, yaratıcı düşünme pratikleri kazanmalarına destek olmayı önceliklendiriyor.