28 Ekim 2023 Cumartesi günü Haliç Kongre Merkezi Kuleli Blok’taki festivale giriş tamamen ücretsiz ve her yaş grubuna açık.

Uluslararası İstanbul Vegfest’e ilk kez gelecekler vegan yaşam felsefesi ve en geniş anlamıyla hayvan hakları mücadelesi hakkında bilgi sahibi olabilecekler, zulüm içermeyen alternatiflerle yaşamın nasıl kolay, keyifli ve de mümkün olduğunu görebilecekler. Festival akışında bunu sağlayacak paneller, atölyeler, lezzetli vegan yemekler ve her türlü vegan ürünün bulunduğu stantlar olacak.

Hayvan hakları, insan sağlığı ve dünyanın iyiliği için

Türkiye’de veganlık bilincinin geliştirilmesi için çalışmalarını sürdüren Vegan Derneği Türkiye (TVD)’nin düzenlediği Uluslararası İstanbul Vegfest’in bu yıl altıncısı yapılıyor. Veganizm felsefesini geniş kitlelere ulaştırarak toplumsal adalet çemberini genişletmeyi hedefleyen festival, uluslararası boyutuyla da etkili çalışmaları, örnekleri ve deneyim paylaşımlarını ziyaretçileri ile buluşturma imkanı sunuyor. Türkiye’den ve dünyadan hayvan sömürüsüne karşı duruş ve mücadeleleri ile ilham veren isimlerin de katıldığı etkinlikte yabancı konukların konuşmaları Türkçeye çevriliyor olacak. Ayrıca konuşmalar işaret dili çevirisiyle herkes için kapsayıcı ve erişilebilir olacak. Hayvanların maruz kaldıkları sömürünün her türlüsünden kaçınarak, hayvan hak ve özgürlüklerine bütünsel yaklaşma, sokakta yaşayan hayvanların yasal haklarına ve yaşamlarına yönelik artan tehditler, sağlıklı bitki bazlı beslenme, afet sonrası dayanışma, hayvanlar ve bitkisel beslenme, küresel ölçekte dayanışma ağı gibi pek çok konu başlığı; vegan doktorlar, uzmanlar, sporcular, sanatçılar, hukukçular ve aktivistlerin katılımıyla sunumlar eşliğinde ele alınacak.