Afrika kıtası ülkelerinin, 25 Mayıs 1963’te kurduğu Afrika Birliği’nin düzenlediği Afrika Günleri 59. yaşında. Bugüne kadar 15 Afrika ülkesinde faaliyet gösteren Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD), İstanbul Elite World Business Hotel’de “25 Mayıs Afrika Günü” etkinliği düzenledi. Eğitim, sağlık ve ekonomi alanında Afrika-Türkiye ilişkilerini masaya yatırıldığı etkinliğe Sudan kökenli yazar Hayati İnanç da katıldı.

TADD Başkanı Dr. Bilgehan Güntekin, Türkiye-Afrika ilişkilerini daha da yukarı taşımak amacıyla bu etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi. “Bizler bugüne kadar çeşitli iyilik hareketlerinin içinde yer alan farklı meslek gruplarına ve dünya görüşlerine sahip bir grup insan olarak TADD ’da bir araya geldik. Kurulduğumuz günden beri yüz binlerce Afrikalı kardeşimizin hayatına dokunmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyen Başkan Güntekin sözlerine şöyle devam etti: “Afrika vatandaşlarının hayat standartlarının bizimle eşitlenene kadar çalışmayı hedefliyoruz. 21. yüzyılda, teknoloji ilerleyip, yaşam standartları yükselir ve insanlar daha da lüks bir hayat peşinde koşarken Batı’nın kara kıta olarak tanımladığı Afrika’da insanlar sefalet içerisinde bir hayat sürmek zorunda kalıyor. Yani insanlık ölüyor… Dünyanın adeta gözünü kapattığı Afrika’daki insanlara en büyük desteği sağlayan ülkelerden biri ise Türkiye. Türkiye Cumhuriyeti gerek bakanlık nezdinde gerek kamu kurumları ile Afrika halkının yanında yer almaya devam ediyor. Türkiye’den Afrika’ya bugüne kadar en büyük desteklerden biri de sivil toplum kuruluşları (STK) aracığıyla sağlandı. Bunlardan biri olan ve Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD) Afrika’nın hayat standartlarını yükseltmek, insanlığı yeniden diriltmek için var gücüyle çalışıyor.”

Etkinlikte, “Gelecek Afrika’nın” ve “Türkiye Afrika İlişkileri” başlığında iki oturum düzenlendi. İlk oturumda “Afrika ile Geçmişimiz”, “Afrika’ya Bakış” ve “Afrikalı Gözünden Türkiye” konuları masaya yatırıldı. Programın ikinci oturumu olan ‘Türkiye Afrika İlişkileri’nde ise konuşmacılar iki ülke arasındaki sağlık, eğitim ve ekonomik ilişkileri değerlendirdi. Afrika’nın kalkınmasında en önemli iki unsurun eğitim ve ekonomi alanlarında olduğuna vurgu yapılırken dünyanın en kıymetli maden rezervlerine sahip Afrika kıtasında halen yatağına aç giren milyonlarca insan olduğuna dikkat çekildi.

Tüm Afrika’nın Dostları Derneği

Tüm Afrika’nın Dostları Derneği, Afrika ülkeleri ile Türkiye arasında eğitim, sağlık, ekonomi alanlarında işbirliğini artırmak, yardımlarda bulunmak ve Türkiye’de Afrika farkındalığı oluşturmak maksadıyla 2015 yılında kuruldu. Dernek, eğitim, sağlık, ekonomi ve yardımlar alanında hizmet veriyor.