İstiklal Caddesi'nde 1831 yılında inşa edilen Narmanlı Yurdu (Narmanlı Han) Beyoğlu'nun en güzel mekânlarından. Ahmet Hamdi Tanpınar, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi sanatçıların da zamanında mesken tuttuğu bina, Narmanlı ailesi tarafından 57 milyon dolara Mehmet Erkul ve Tekin Esen'e satılmıştı. Satışın ardından uzun süre binanın ne olarak kullanılacağı merak konusu oldu. Hatta bir ara otel ya da AVM yapılacağına dair söylentiler çıktı.

Projenin restorasyonunu yapacak mimar Sinan Genim, geçtiğimiz günlerde röleve/restitusyon projesinin koruma kurulunda onaylandığını, restorasyon projesininse hazırlanma aşamasında olduğunu belirtti. Genim, konuyla ilgili olarak bianet'e verdiği röportajda şunları söyledi:

"Olduğu gibi binayı restore edeceğiz, biraz modernleştireceğiz. Otel ya da AVM nasıl olsun, 1000 metrekarelik yer, mekan büyük değil. 7 dükkan 2 lokanta olacak. Kaliteli dükkanlara bakacağız. Galeri tarzı, sanat kurumları tarzı bir şey yapmak istiyoruz. Sanatsal ağırlıklı dükkânlar olacak. Ama tabii bunlar arz talep meselesi. Mesela İstiklal'de Pera Kitabevi bile kira artışı nedeniyle kapanmak zorunda kaldı. Ek bina, kat olmayacak, avlunun üstü kapatılmayacak. Dış duvarlar olduğu gibi muhafaza edilecek. Akasya ağaçları falan var ama onlar kurumuş zaten, bir tane de çam ağacı vardı o da yan yatmış. Tehlike arz ettikleri için ağaçlar sökülür herhalde. Mor salkımlar korunur. İçerisi tamamen yıkık durumda o yüzden içini takviye edip toparlayacağız. Yönetmelik kapsamında yangın merdiveni, sığınak yapacağız. Çağdaş yaşamı destekleyecek şekilde elektrik tesisatı, havalandırma olacak; orayı mangalla ısıtacak halimiz yok. 25 sene önce Karaköy'deki Fransız geçidine kimse girmezdi, orayı restore ettik. Elektronik çarşısı olsun dedik kimse böyle bir dükkan açmak istemedi. Şimdi ise kafeleriyle başka bir yaşantı oluştu. Mutenalaşma nedir? Arz, talep dengesi. O kafeye gidip kahve, bira içiyorsan her şeyin bir fiyatı var. Taksim'de bazı kitapçılar kapandı mesela, niye? İşini yürüten orada çalışıyor. Şartlara göre kendini hareketlendirecek, piyasa şartlarına uyacaksın."